answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nesterboy [21]
1 year ago
12

A musician begins performing concerts. His first concert had 500 people attending. The musician says that if attendance grows by

5% every concert, there will be 650 people at his third concert. Explain why the musician's prediction is incorrect.
Mathematics
1 answer:
Mashutka [201]1 year ago
7 0

Answer:551.25

Step-by-step explanation:

500 x .05 =25+500= 525 which is the second concert. Multiply that by .05 which is 26.25, add that to 525 to get 551.25 which is not 650.

You might be interested in
You’re working in the sedan section of dean’s car dealership. A customer makes a down payment of 15% on a new car that costs $13
Shkiper50 [21]

Answer:

Convert  15 %  to a decimal.  

Then multiply 0.15  x 13450. That means the answer is $2,017.50

Please mark brainliest if this helped.

3 0
2 years ago
Alice purchased 4 1⁄2 kilograms of olive oil for $27. What is the price per kilogram?
vitfil [10]

Hi!

We will solve this using ratios, like this:

4 1/2 = 4,5 kg of olive oil for 27 $

1 kg of olive oil for x $

_____________________________

x = (27*1)/4,5

x = 27/4,5

x = 6 $ per kilogram

Hope this helps!

8 0
2 years ago
a sheet of acrylic has a mass of 95.2g. Acrylic has a density of 1.19g/cm³ What is the volume of the sheet of acrylic
professor190 [17]

Answer:

80 cm³

Step-by-step explanation:

Density = mass/volume

1.19 = 95.2/volume

Volume = 95.2/1.19

= 80

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Mr. Smith had 33 dozen cans. He sold 340 of them at 15$ each. He sold the remaining cans at a discount of 20% each. How much mon
iren2701 [21]

Answer:

Mr. Smith collects $5748 from selling the can.

Step-by-step explanation:

Given total number of cans = 33\times12=396

Selling price of one can = $15.

\therefore \textrm{Selling price of 340 cans} = \textrm {selling price of one can} \times \textrm {number of cans}=15\times340=\$5100

Now remaining number of cans = total number of cans - sold number of cans =396-340=54

For remaining number of cans he gives a discount of 20% each,

∴ Selling price of one can = 15-\frac{15\times20}{100}=15-3=12

∴ Selling price of 54 cans = \textrm{selling price of one can} \times \textrm{number of cans}=12\times54=\$648

So total money he earns =  \$5100+\$648= \$5748.

Thus Mr. Smith earns $5748 by selling the cans.

3 0
2 years ago
The graph shows a fir tree's diameter growth over a 50 year period.
Brilliant_brown [7]

Answer:

The answer is B.) The diameter of the fir tree when planted and 20 inches

Step-by-step explanation:

The y-intercept is the initial diameter of the fir tree (10 inches). At the end of 50 years, the tree's diameter is 30 inches. Therefore, 30 − 10 = 20 inches of growth occurred over the 50 year period. The diameter of the fir tree when planted. The fir tree's diameter was 10 inches when it was planted.

6 0
2 years ago
Other questions:
  • Which of these strategies can be used when there are nine people available for a game of basketball?
    9·2 answers
  • Factor the GCF from 96x2 + 88x. Use the drop-down menus to complete the statements. The GCF of 96x2 and 88x is . Each term writt
    8·2 answers
  • Jade farm has 9 chickens,each of which laid 3 eggs. Jases farm has 4 horses. ednas farm has chickens which laid a total of 23 eg
    10·2 answers
  • Which linear equation represents on the graph
    11·1 answer
  • A fly trapped inside a cubical box with side length 1 meter decides to relieve its boredom by visiting each corner of the box. I
    9·1 answer
  • Ethan went to the grocery store and bought bottles of soda and bottles of juice. Each bottle of soda has 45 grams of sugar and e
    9·1 answer
  • Which rule describes the composition of transformations that maps pre-image ABCD to final image A"B"C"D"? Reflection across the
    9·1 answer
  • If a cheeseburger weighs a half pound on Earth,<br> what will it weigh on Jupiter?
    7·2 answers
  • Find the focus of the parabola y = –1/4(x + 3)^2 + 2.
    15·1 answer
  • The probability that Brian wins a raffle is given by the expression n n + 2 . Write down an expression, in the form of a combine
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!