30×30=900
900/112.5=8 cameras to cover
112.5×4=450
900-450=450 ft left uncovered
We have been given that a company makes wax candles in the shape of a solid sphere. Each candle has a diameter of 15 cm. We are asked to find the number of candles that company can make from 70,650 cubic cm of wax.
To solve our given problem, we will divide total volume of wax by volume of one candle.
Volume of each candle will be equal to volume of sphere.
, where r represents radius of sphere.
We know that radius is half the diameter, so radius of each candle will be
cm.



Now we will divide 70,650 cubic cm of wax by volume of one candle.



Therefore, 40 candles can be made from 70,650 cubic cm of wax.
When you think about it. It's actually quite easy.
The number are the amount of miles, and the variables are the amount of hours. So we would just have to multiply them. So, by putting the number together we would be able to multiply them once we have the numbers for the variables. Since we dont have them, we can just make the inequality. It says that car 1 traveled at LEAST that of car 2. Showing that car 1 may have traveled farther. SOOOOO........ the inequality should look like this:
165x <span>≥ 175y</span>
Answer:

Step-by-step explanation:
Circumference of the column 
Circumference of a circle
Therefore:

Area of a Circle 
Since radius of the cross section of the column =9 meters
Area of the cross section of the column
