Answer:

Explanation:
From the Question we are told that
Mass of A and B is 60kg
Speed of A=2m/s
Speed of B=1m/s
Mass of bag =5kg
Generally the momentum of the astronaut A and bag is mathematically given as


Generally to avoid collision the speed of astronaut be should be less than or equal to that of astronaut A with the bag
Therefore for minimum requirement speed of astronaut A should be given by astronaut B's speed which is equal to 1
Therefore


Answer:
V_{a} - V_{b} = 89.3
Explanation:
The electric potential is defined by
= - ∫ E .ds
In this case the electric field is in the direction and the points (ds) are also in the direction and therefore the angle is zero and the scalar product is reduced to the algebraic product.
V_{b} - V_{a} = - ∫ E ds
We substitute
V_{b} - V_{a} = - ∫ (α + β/ y²) dy
We integrate
V_{b} - V_{a} = - α y + β / y
We evaluate between the lower limit A 2 cm = 0.02 m and the upper limit B 3 cm = 0.03 m
V_{b} - V_{a} = - α (0.03 - 0.02) + β (1 / 0.03 - 1 / 0.02)
V_{b} - V_{a} = - 600 0.01 + 5 (-16.67) = -6 - 83.33
V_{b} - V_{a} = - 89.3 V
As they ask us the reverse case
V_{b} - V_{a} = - V_{b} - V_{a}
V_{a} - V_{b} = 89.3
The unit 'mb' means millibar which is equivalent to 1/1000 of 1 bar. To convert the units from bar to atmospheres (atm) and to inches Hg (inHg), we need to know the conversion factors.
a.) 1 atm = 1.01325 bar
0.92 mb(1 bar/1000 mbar)(1 atm/1.01325 bar) =<em> 9.08×10⁻⁴ atm</em>
b.) 1 bar = 29.53 inHg
0.92 mb(1 bar/1000 mbar)(29.53 inHg/1 bar) =<em> 0.027 inHg</em>
Answer: Option (c) is the correct answer.
Explanation:
Physical properties are the properties in which there is no change in chemical composition of a substance. On the other hand, chemical properties are the properties which change the chemical composition of a substance.
For example, when water boils at
then it changes into vapor state whereas when water freezes at
then it changes state from liquid to solid.
This means only physical state of water is changing and there is no change in chemical composition of water.
Hence, we can conclude that best option describing given information is that these are the physical changes water undergoes.
Answer:
83%
Explanation:
On the surface, the weight is:
W = GMm / R²
where G is the gravitational constant, M is the mass of the Earth, m is the mass of the shuttle, and R is the radius of the Earth.
In orbit, the weight is:
w = GMm / (R+h)²
where h is the height of the shuttle above the surface of the Earth.
The ratio is:
w/W = R² / (R+h)²
w/W = (R / (R+h))²
Given that R = 6.4×10⁶ m and h = 6.3×10⁵ m:
w/W = (6.4×10⁶ / 7.03×10⁶)²
w/W = 0.83
The shuttle in orbit retains 83% of its weight on Earth.