Answer:
75 m
Explanation:
The horizontal motion of the projectile is a uniform motion with constant speed, since there are no forces acting along the horizontal direction (if we neglect air resistance), so the horizontal acceleration is zero.
The horizontal component of the velocity of the projectile is

and it is constant during the motion;
the total time of flight is
t = 5 s
Therefore, we can apply the formula of the uniform motion to find the horizontal displacement of the projectile:

Answer: A
Explanation:
Well the high and lows effect the humidity the more humidity the more hot it is so the high brings higher temperatures.
First of all, we can find the mass of the person, since we know his weight W:

And so

We know for Newton's second law that the resultant of the forces acting on the person must be equal to the product between the mass and the acceleration a of the person itself:

There are only two forces acting on the person: his weight W (downward) and the vincular reaction Rv of the floor against the body (upward). So we can rewrite the previous equation as

We know the acceleration of the system,

(upward, so with same sign of Rv), so we can solve to find the value of Rv, the normal force exerted by the elevator's floor on the person:
Answer:
Given that
T= 0.43 s
Radius of the ball path's , r=2.1 m
a)
We know that
f= 1/T
Here f= frequency
T= Time period
Now by putting the values
f= 1/T
T= 0.43 s
f= 1/0.43
f=2.32 Hz
b)
We know that
V= ω r
ω = 2 π f
ω=Angular speed
V= Linear speed
ω = 2 π f=ω = 2 x π x 2.32 =14.60 rad/s
V= ω r= 14.60 x 2.1 = 30.66 m/s
c)
Acceleration ,a
a =ω ² r
a= 14.6 ² x 2.1 = 447.63 m/s²
We know that g = 10 m/s²
So
a= a/g= 447.63/10 = 44.7 g m/s²
a= 44.7 g m/s²
T= 24.5 feet per second. That is the velocity it reaches at the end of its fall