Answer: d. price control.
Explanation:
Price control is a mechanism used by government in order to control price, this is done when government sets a minimum and maximum price for certain goods and services, this is done in order to manage the purchasing power for such goods. Most times government adopt price control system for things like food, energy product, etc. Price control can lead to a situation where there will either be shortage or over supply.
Answer:
deadwweight loss $2,250
Explanation:
The deadweight loss is the area loss between the new consumer and producer surplus after-taxes and the previous consumer and prodcuer surplus after taxes
As this is a straight line then we have the area of a triangle which height is
P2 - P1 in this case the $15 tax levied
and Q2 - Q1 as the high of the triangle in this case 300 units
We now sovle for the area of the triangle:
300 x 15 / 2 = 2,250
Answer:
On one hand, the principle of management which is being ignored in this case is that of Unity of Command.
Explanation:
The principle of Unity of Command stipulates all staff or employee, for sakes of clarity and avoidance of confusion, an abiguity, should take instructions from only one boss or line manager.
On the other hand, the principle of management that is being followed in the above case is that of Taylors Functional Foremanship.
The practice of this technique requires that planning and execution be seperated according to areas of specialisation. Specialisation is the primary logic or argument in the Taylors Functional Foremanship principle. Taylors advocates that each foreman needs to be highly proficient, possess special know-how and be capable of directing the staff with high exuberance and tact.
Cheers!
Answer:
1. Is this a 17 percent loan?
- No, the loan charges a much higher interest rate
2. What rate would legally have to be quoted?
3. What is the effective annual rate?
Explanation:
effective annual rate = (1 + i/n)ⁿ - 1
using a financial calculator, i = 30% (PV = 20,000, PMT = -1,950, Nper = 12, FV = 0)
monthly interest rate = 2.5%
effective annual rate = (1 + 0.30/12)¹² - 1 = (1 + 0.025)¹² - 1 = 1.3449 - 1 = 0.3449 = 34.49%
APR (legal rate) = 2.5% x 12 = 30%