Answer:
6 knots
Step-by-step explanation:
Let the speed be v knots
then time taken to cover 500 M = 500 / v hrs
fuel consumption /hr = 216 + 0.5v^3
let F be the fuel consumption for trip
= [500/v][216 + 0.5v^3]
= 500[216/v + 0.5v^2]
dF/dv = 500[ - 216/v^2 + v]
d^2F/d^2v = 500[432/v^3 + 1] , i.e. +ve
so setting dF/dv will give a minima
500[ -216/v^2 + v] = 0
or v = 216/v^2
or v^3 = 216
solving, we get v = [216]^(1/3) = 6 knots
Set up a proportion with Katie’s height / Katie’s shadow = roller coasters height / its shadow. So it is 5 feet / 2 feet = x feet / 60 feet. To solve cross multiply so it becomes 2x = 300 and x = 150 feet
Volume of the cube with side 4p = 4p x 4p x 4p = 64p³
Volume of the cube with side 2q² = 2q² x 2q² x 2q² = 8q⁶
Total Volume = 64p³ + 8q⁶
Total Volume = (4p)³ + (2q²)³
Total Volume = (4p + 2q²)( ( 4p)² - (4p)(2q²) + (2q²)²)
Total Volume = (4p + 2q²)( 16p² - 8pq² + 4q⁴)
Answer: (4p + 2q²)( 16p² - 8pq² + 4q⁴)
Answer:
$2000
Step-by-step explanation:
Given data
We are given that the price of the super PC is $2000
Since they are buying only one of the super PC they will have to pay
$2000
Hence option C is the correct answer