Answer:
The depth to which the cage will drop for each single rotation of the drum is approximately 18.85 m.
Explanation:
The mine winch drum consists of a drum around around which the haulage rope is attached
Therefore, given that the diameter of the winch drum = 6 m
The length of rope unwound by each rotation = How far the cage will drop for each single rotation of the drum
The length of the rope unwound by each rotation = The rope that goes round the circumference of the winch drum, once
∴ Since the rope that goes round the circumference of the winch drum, once = The circumference of the winch drum, we have;
The length of the rope unwound by each rotation = The circumference of the winch drum = π × The diameter of the winch drum
The length of the rope unwound by each rotation = π × 6 m = 6·π m
The length of rope unwound by each rotation = How far the cage will drop for each single rotation of the drum = 6·π m
How far the cage will drop for each single rotation of the drum = 6·π m ≈ 18.85 m
The depth to which the cage will drop for each single rotation of the drum ≈ 18.85 m.
Answer:
a) 251.31 m/s and 55.29 m/s
b) The mass flow rate is 0.0396 kg/s
c) The rate of entropy production is 0.0144 kW/K
Explanation:
a) The steady state is:
mi = mo

The energy balance is:

Vi = 0.22 * 251.31 = 55.29 m/s
b) The mass flow rate is:

c) The entropy produced is equal to:

Answer:
i) S–N plot is attached
ii) fatigue strength = 100 MPa
iii) fatigue life = 5.62 x 10^(5) cycles
Explanation:
i) I have attached the S–N plot (stress amplitude versus logarithm of cycles to failure)
ii) The question says we should find the fatigue strength at 4 × 10^(6) cycles.
So let's find the log of this and trace it on the graph attached.
Log(4 × 10^(6)) = 6.6
From the graph attached, at log of cycle value of 6.6, the fatigue strength is approximately 100 MPa
iii) The question says we should find the fatigue life for 120 MPa.
Thus, from the graph, at stress amplitude of 120 MPa, the log of cycles is approximately 5.75.
Thus,the fatigue life will be the inverse log of 5.75.
Thus, fatigue life = 10^(5.75)
Fatigue life = 5.62 x 10^(5)