Answer:
a.3.20m
b.0.45cm
Explanation:
a. Equation for minima is defined as: 
Given
,
and
:
#Substitute our variable values in the minima equation to obtain
:

#draw a triangle to find the relationship between
and
.
#where 

Hence the screen is 3.20m from the split.
b. To find the closest minima for green(the fourth min will give you the smallest distance)
#Like with a above, the minima equation will be defined as:
, where
given that it's the minima with the smallest distance.

#we then use
to calculate
=4.5cm
Then from the equation subtract
from
:

Hence, the distance
is 0.45cm
Answer:
a)
b)
c)
d)
e)
Explanation:
Given that:
- initial speed of turntable,

- full speed of rotation,

- time taken to reach full speed from rest,

- final speed after the change,

- no. of revolutions made to reach the new final speed,

(a)
∵ 1 rev = 2π radians
∴ angular speed ω:

where N = angular speed in rpm.
putting the respective values from case 1 we've


(c)
using the equation of motion:

here α is the angular acceleration



(b)
using the equation of motion:





(d)
using equation of motion:



(e)
using the equation of motion:



Answer:
t ’=
, v_r = 1 m/s t ’= 547.19 s
Explanation:
This is a relative velocity exercise in a dimesion, since the river and the boat are going in the same direction.
By the time the boat goes up the river
v_b - v_r = d / t
By the time the boat goes down the river
v_b + v_r = d '/ t'
let's subtract the equations
2 v_r = d ’/ t’ - d / t
d ’/ t’ = 2v_r + d / t
In the exercise they tell us
d = 1.22 +1.45 = 2.67 km= 2.67 10³ m
d ’= 1.45 km= 1.45 1.³ m
at time t = 69.1 min (60 s / 1min) = 4146 s
the speed of river is v_r
t ’=
t ’=
In order to complete the calculation, we must assume a river speed
v_r = 1 m / s
let's calculate
t ’=
t ’= 547.19 s
Answer:
V = 2.5 J/C
Explanation:
<u><em>Given:</em></u>
Energy = E = 20 J
Charge = Q = 8 C
<u><em>Required:</em></u>
Potential Difference = V = ?
<u><em>Formula:</em></u>
V = 
<u><em>Solution:</em></u>
V = 20/8
V = 2.5 J/C
Answer:

Explanation: Angular velocity is the number of revolutions made per unit time.
We convert the number of revolutions to radians and the time given in seconds to minutes,
Given;

Also,
60s = 1 min
hence

We now divide the number of revolution in radians by the time in minutes.
