The answer is 80 square meters.
The square area is expressed as:
A = a²,
where A is the area of the square, and a is the side of the square.
The rectangle area is expressed as:
A₁ = a₁ · b₁,
where A₁ is the area of the rectangle, and a₁ and b₁ are the sides of the rectangle.
After renovations, square garden becomes rectangular.
One side is doubled in length:
a₁ = 2a
The other side is decreased by three meters.
b₁ = a - 3
The new area is 25% than the original square garden:
A₁ = A + 25%A =
= A + 25/100·A
= A + 1/25·A
= a² + 1/25·a²
= <span>a² + 0.25·a²
</span> = 1.25·a²
If the starting equation is:
A₁ = a₁ · b₁
Thus, the equation is:
1.25a² = 2a·(<span>a - 3)
</span>1.25a² = 2a · a - 2a · 3
1.25a² = 2a² - 6a
<span>Therefore, the equation that could be used to determine the length of a side of the original square garden is:
</span><u>2a² - 6a = </u><span><u>1.25a²</u></span>
Now, we will solve the equation:
2a² - 6a = 1.25a²
2a² - 1.25a² - 6a = 0
0.75a² - 6a = 0
⇒ a(0.75a - 6) = 0
From here, one of the multiplier must be zero - either a or (0.75a - 6). Since a could not be zero, (0.75a - 6) is:
0.75a - 6 = 0
0.75a = 6
a = 6 ÷ 0.75
a = 8
If the side of the square is 8, then the area of the rectangle is
A₁ = 1.25 · a²
A₁ = 1.25 ·8²
A₁ = 1.25 · 64
A₁ = 80
Therefore, the area of the new rectangle garden is 80 square meters.
A) The top and bottom are parallel.B)The top and right side form a right angle.D)The left side and right side are parallel.E)The left side and bottom form a right angle.
Are correct just took the assignment and got it right.
Answer:
a) 0.88
b) 0.35
c) 0.0144
d) 0.2084
e) 0.7916
Step-by-step explanation:
a) The probability of a peanut being brown is 12/100 = 0.12. Hence the probability of it not being brown is 1-0.12 = 0.88
b) 12% of peanuts are brown, 23% are blue. So 35% are either blue or brown. The probability of a peanut being blue or brown is, therefore 35/100 = 0.35.
c) 12% of peanuts are red, so the probability of a peanut being red is 12/100 = 0.12. In order to calculate the probability of 2 peanuts being both red, we can assume that the proportion doesnt change dramatically after removing one peanut (because the number of peanuts is absurdly high. We can assume that we are replenishing the peanuts). To calculate the probability of 2 peanuts being both red, we need to power 0.12 by 2, hence the probability is 0.12² = 0.0144.
d) Again, we will assume that the probability doesnt change, because we replenish. The probability of a peanut being blue is 0.23. The probability of it not being blue is 0.77, so the probability of 6 peanuts not being blue is obtained from powering 0.77 by 6, hence it is 0.77⁶ = 0.2084
e) The event 'at least one peanut is blue' is te complementary event of 'none peanuts are blue', so the probability of this event is 1- 0.2084 = 0.7916
Answer:
At least 202.44 mm in the top 15%.
Step-by-step explanation:
When the distribution is normal, we use the z-score formula.
In a set with mean
and standard deviation
, the zscore of a measure X is given by:

The Z-score measures how many standard deviations the measure is from the mean. After finding the Z-score, we look at the z-score table and find the p-value associated with this z-score. This p-value is the probability that the value of the measure is smaller than X, that is, the percentile of X. Subtracting 1 by the pvalue, we get the probability that the value of the measure is greater than X.
In this question, we have that:

How many yearly mm of rainfall would there be in the top 15%?
At least X mm.
X is the 100-15 = 85th percentile, which is X when Z has a pvalue of 0.85. So X when Z = 1.037.




At least 202.44 mm in the top 15%.
B. 3-D solids.
3-D solids can be used to create characters.