Your answer is logistician. I just took the test for this and got them all right, so I know this is correct. Hope it helps (:
Answer:
1.60
Explanation:
($500,000 - $100,000)/250,000
Answer:
A. Money left over after taxes are paid - Disposable income
B. Quantity theory of money helps explain the shape of this - Real
C. Part of GDP s definition that captures the quality of goods and services - Market Value
D. Caused by a fall in the money supply - Final
E. Part of GDP s definition that means you exclude used goods and services - Real
F. Sticky prices/wages justifies its shape - Final
G. Part of GDP s definition that means you exclude intermediary goods and services - Market Value
H. Used to make loans - Excess reserves
I. Used to cover withdraws - Disposable income
J. Interest rates are at their lower bound - Real
K. Represents the economy s fundamentals, such as population, capital, and technology - LRAS
L. Adjusted for inflation Final
M. Caused by a collapse of the stock market - Market Value
Explanation:
Long run aggregate supply is adjusted based on the products produced in the country. The supply rate is also adjusted based on demand factor. GDP is the monetary value of all goods and services produced in the country during a certain period.
Answer: <em>Total Period Cost = $20,500</em>
Explanation:
Given :
Salary = $4000
Factory supply = $1000
Indirect labor = $6000
Direct material = $16000
Advertising expense = $2500
Office expense = $14000
Direct labor = $20000
Period costs are the costs incurring that do not tend to be a section of manufacturing process. Therefore, we compute the Period Cost using the following formula:
<em>
Period costs = Salary + Advertising expense + Office expense
</em>
<em>
= $4,000 + $2,500 + $14,000
</em>
<em>
= $20,500</em>
Answer:
Total cost= $3,595
Explanation:
Giving the following information:
Estimated fixed overehad= $155,000
Estimated variable manufacturing overhead= $3.40 per machine-hour
Estimated machine-hours= 50,000
Job A881:
Total machine-hours 100
Direct materials $645
Direct labor cost $2,300
First, we need to calculate the predetermined overhead rate:
Estimated manufacturing overhead rate= total estimated overhead costs for the period/ total amount of allocation base
Estimated manufacturing overhead rate= (155,000/50,000) + 3.4
Estimated manufacturing overhead rate= $6.5
Total cost= direct material + direct labor + allocated overhead
Total cost= 645 + 2,300 + (6.5*100)
Total cost= $3,595