Answer:
think.....all you have to do is think XD
but in all honesty the answer is a determine your descision
Answer:
Credit card and bank fees. Hourly wages and direct labor. Shipping costs. Raw materials.
Explanation:
Answer:
B. a decrease of $30,000
Explanation:
The computation of company’s overall profit is shown below:-
To continue = Contribution margin - Fixed cost
= $65,000 - $70,000
Loss = $5,000
To Discontinue = Unavoidable fixed cost ÷ 2
= $70,000 ÷ 2
= $35,000
So, Net Loss = To continue (Loss) - To Discontinue
= $5,000 - $35,000
= $30,000
Therefore there is a decrease of $30,000
Answer: Item A - Single Sourcing Strategy
Item B - Multiple Supplier Strategy
Explanation:
Item A:
This item is in high volume and has a low risk factor because there are multiple potential Suppliers present in the market. Because of this you can choose the SINGLE SOURCING STRATEGY because you can easily switch to others if one is unable to supply you with the good.
Item B:
This item has a low volume as the Suppliers are equally low. This means that the risk factor here is quite high. Because of these factors it is best to use a MULTIPLE SUPPLIER STRATEGY to mitigate the risk that one supplier will not have it. This was many options are available.
If you need any clarification do react or comment.
Answer:
The answer is b. Up to $4 million.
Explanation:
It is critical to recognize that $3 million already spent on developing the product is the sunk cost, which is irrelevant cost that should not be included in the budget further spend for the new product.
As the new product is expected to generate a revenues of $4 million, the further cost should be spent on the new product development should not be exceeded the $4 million.
Thus, the answer is b. Up to $4 million is the correct choice.