Answer:
$995
Explanation:
Net income comprises of the dividends declared and the retained earnings. Dividends and retained earning are obtained from a company's net income. In other words, net come is retained earning plus dividends declared.
Interest paid is an expense that is factored when computing the net income. The common stock account does not relate to the net income.
For Maryland enterprises, net income will be dividend declared plus the change in retained earnings.
i.e., net income =$1,328 +(-333)
=$1,328-333
=$995
Complete question
(1) ...In this message, the___organizatipn pattern is used.
(2) Which of the following will help youcreate a more effective outline?Check all that apply.
a) Put the main idea in the title,
b) Use one sub-point per main idea,
c) Use evidence to support sub-points,
d) Include 3 to 5 major components,
e) Combine subpoints whenever possible,
f) Avoid illustrations when supporting subpoints
<u>Answer</u>:
<u>1. indirect organizational pattern</u>
<u>2. a, c, d</u>
<u>Explanation</u>:
1. Since the nagative information was placed at the end of the message it follows an Indirect message pattern inorder to minimise negative feelings by the listeners.
2. A more effective outline is created when the main idea of the message is placed in the title, while also using supporting evidence to discuss the sub-points. And finally limiting the use of illustrations when supporting subpoints.
Answer:
$20 million
Explanation:
The computation of the ending inventory if FIFO is used
= LIFO reserve + Ending inventory based on LIFO inventory
= $3 million + $17 million
= $20 million
We simply added the LIFO reserve and LIFO ending inventory so that FIFO ending inventory can be computed. Hence, we take all the items for the computation part.
The answer to the question is competition.
It seems that George is set up by his company to become a competition to the customers’ of the company. This is because George is told to develop a new smart phone application so that his company will have a unique competitive advantage from the other firms. This would lead to his company’s better performance in the future.
Answer:
Instructios are listed below.
Explanation:
Giving the following information:
Hubbard Kennel uses tenant-days as its measure of activity; an animal housed in the kennel for one day is counted as one tenant-day. During January, the kennel budgeted for 2,100 tenant-days, but its actual level of activity was 2,060 tenant-days.
Wages and salaries:
Fixed= $ 2,300
Variable= $ 7.20
Estimated Wages and Salaries= 2,300 + 7.2*2,100= $17,420