Answer is: A. 1.81 mol.
Balanced chemical reaction: FeCl₂ + 2KOH → Fe(OH)₂ + 2KCl.
n(FeCl₂) = 4.15 mol; amount of iron(II) chloride.
n(KOH) = 3.62 mol; amount of potassium hydroxide, limiting reactant.
From chemical reaction: n(KOH) : n(Fe(OH)₂) = 2 : 1.
n(Fe(OH)₂) = n(KOH) ÷ 2.
n(Fe(OH)₂) = 3.62 mol ÷ 2.
n(Fe(OH)₂) = 1.81 mol; amount of iron(II) hydroxide.
Answer:
<u>So, the right answer is</u>
No. of moles of FeS₂ = 0.25 mole
Explanation:
From the balanced
4 FeS2 + 11 O2 → 2 Fe2O3 + 8 SO2
it is clear that 4 mol FeS₂ react with O₂ to give Fe₂O₃ and 8 mol of SO₂
First, we have to convert mass of SO₂ into No. of moles as following:
SO₂ has molar mass = 64 g/mol
No. of moles of SO₂ = (mass / molar mass) = (32 g / 64 g/mol) = 0.5 mol
we know that
4 mol FeS₂ gives→ 8 mol of SO₂
1 mol FeS₂ gives→ 2 mol of SO₂
??? mol FeS₂ gives→ 0.5 mol of SO₂
No. of moles of FeS₂ = (0.5 mol * 1 mol ) / 2 mol = 0.25 mol
<u>So, the right answer is</u>
No. of moles of FeS₂ = 0.25 mol
From the molarity and volume of HClO4, we can determine how many moles of H+ we initially have:
0.18 M HClO4 * 0.100 L HClO4 = 0.018 moles H+
We can determine how many moles of OH- we have from the molarity and volume of LiOH:
0.27 M LiOH * 0.030 L LiOH = 0.0081 moles OH-
When the HClO4 and LiOH neutralize each other, the remaining will be
0.018 moles H+ - 0.0081 moles OH- = 0.0099 moles of excess H+
This means that the molarity [H+] will be
[H+] = 0.0099 moles H+ / (0.100 L + 0.030 L) = 0.07615 M
The pH of the solution will therefore be
pH = -log [H+] = -log 0.07615 = 1.12
Answer:
III, IV, and V
Explanation:
The complex [CO(NH3)6]3+ is a diamagnetic complex. It a low spin d^6 complex. Most d^6 complexes are low spin due to the higher crystal field stabilization energy of the low spin over the high spin arrangement.
d^6 metal complexes are known to be octahedral (a coordination number of 6 leads to octahedral geometry). Octahedral complexes does not have geometric isomers rather, may exist as the fac or her stereo isomers.