Answer:
21 minutes
Step-by-step explanation:
Given the following :
Taking CITY STREET:
Time taken to drive to nearest bowling alley = 45 minutes = 45/60 = 0.75 hours
Speed of travel = 30 miles per hour
Taking FREEWAY:
speed of travel = 65miles per hour
If the distance to bowling alley is the same along both routes, The time taken along FREEWAY will be :
.
Distance to bowling alley taking city center :
Speed = distance / time
30 mph = distance / 0.75 hour
Distance = 30 × 0. 75 = 22.5 miles
Since distance is the same :
Time taken along FREEWAY :
Time taken = distance / speed
Time taken = 22.5 / 65 = 0.3461538 hour
Converting to minutes :
0.3461538 × 60 = 20.769 minutes
= 21 minutes ( to the nearest minute)
Please consider the attached graph.
We have been given that a helicopter flies 8 km due north from A to B. It then flies 5 km from B to C and returns to A as shown in the figure. The measure of angle ABC is 150°. We are asked to find the area of triangle ABC.
We will use trigonometric area formula to solve our given problem.
, where angle b is angle between sides a and c.
For our given triangle
and measure of angle b is 150 degrees.



Therefore, the area of the triangle ABC is 10 square kilo-meters and option 'c' is the correct choice.
Answer:
Tiffany ate 4 slices of pizza
Step-by-step explanation:
1/4 of 16 is 4
Answer:
1 cm : 250 m
Step-by-step explanation:
the scale is 4 cm : 1 km
4 cm/4 : 1 km/4
1 cm : 250 m