Answer:
"Actions To Take"
Check my records first
Contact the bank right away
Handle the matter quickly
"Actions To Avoid"
Set the note aside and wait until later
C seems to be the most logical answer to me.
Answer:
Full body = $132
For trouble spots = $180
Explanation:
The computation of contribution margin per hour is shown below:-
For Full body
Contribution per service = $198
Massage time required in minutes = $90
Massage time required (90 min ÷ 60 min) = $1.5
Contribution per hour = $198 × $1.5
= $132
For Trouble spots
Contribution per service = $90
Massage time required in minutes = $30
Massage time required (30 min ÷ 60 min) = $0.5
Contribution per hour = $90 × $0.5
= $180
Solution:
Assume:
A=0
B=1
C=2
D=3
Formula:
185X - (10X * 2)/60 * 21 * 22 = ?
Cost Savings:
Apartment A = $0.00
Apartment B = $23.00
Apartment C = $46.00
Apartment D = $69.00
According to the time value, Apartment D provides the most savings.
Renting, which is three times less than Apartment A, compensates for 30 minutes each way (or 1 hour per day at $22/hr for 21 days). The rate of net income $405 is $336.
Answer: Item A - Single Sourcing Strategy
Item B - Multiple Supplier Strategy
Explanation:
Item A:
This item is in high volume and has a low risk factor because there are multiple potential Suppliers present in the market. Because of this you can choose the SINGLE SOURCING STRATEGY because you can easily switch to others if one is unable to supply you with the good.
Item B:
This item has a low volume as the Suppliers are equally low. This means that the risk factor here is quite high. Because of these factors it is best to use a MULTIPLE SUPPLIER STRATEGY to mitigate the risk that one supplier will not have it. This was many options are available.
If you need any clarification do react or comment.