Answer:

Explanation:
Hello,
In this case, considering that the by-mass percent of water is:

Given such percent and the mass of the sample, we can find the mass of water in grams in the sample by solving for it as shown below:

Best regards.
Answer:
The mass of water = 219.1 grams
Explanation:
Step 1: Data given
Mass of aluminium = 32.5 grams
specific heat capacity aluminium = 0.921 J/g°C
Temperature = 82.4 °C
Temperature of water = 22.3 °C
The final temperature = 24.2 °C
Step 2: Calculate the mass of water
Heat lost = heat gained
Qlost = -Qgained
Qaluminium = -Qwater
Q = m*c*ΔT
m(aluminium)*c(aluminium)*ΔT(aluminium) = -m(water)*c(water)*ΔT(water)
⇒with m(aluminium) = the mass of aluminium = 32.5 grams
⇒with c(aluminium) = the specific heat of aluminium = 0.921 J/g°C
⇒with ΔT(aluminium) = the change of temperature of aluminium = 24.2 °C - 82.4 °C = -58.2 °C
⇒with m(water) = the mass of water = TO BE DETERMINED
⇒with c(water) = 4.184 J/g°C
⇒with ΔT(water) = the change of temperature of water = 24.2 °C - 22.3 °C = 1.9 °C
32.5 * 0.921 * -58.2 = -m * 4.184 * 1.9
-1742.1 = -7.95m
m = 219.1 grams
The mass of water = 219.1 grams
Here's my best guess
the volume of the unit cell is (385*10^-12)^3=5.7066*10^-29 m^3
multiply by density to get mass
mass = (7 g/cm^3)*(100^3 cm^3 / 1^3 m^3) * 5.7066*10^-29 m^3= 3.99466*10^-22 g
covert to moles
3.99466*10^-22 g * 1 mol / 239.82 g = 1.6657 *10^-24 mol
convert to number of units
1.6657 *10^-24 mol * 6.23*10^23 units/mol = 1.04
385 pm = 3.85*10^(-8) cm
The volume of the unit cell is the cube of that, which is 5.71*10^(-23) cm^3. Since the ratio of mass to volume (i.e. the density) must be the same no matter what amount of TlCl you have, you can say:
7 = x/(5.71*10^(-23)), where x is the mass of the unit cell. Solving for x, you get 4*10^(-22) g.
The mass of a molecule of TlCl is 240 amu, which in grams is 4*10^(-22) g. The mass of the unit cell and the mass of a molecule of TlCl is the same. Therefore there is one formula unit of TlCl per unit cell.
Answer:
Check the image in the file attached below.
Explanation:
The objective of this question is to use the diagram provided to indicate the distance that corresponds to the bond length of the N2 molecule by placing X on the horizontal axis.
The bond length shows the distance of the bonds between the nuclei of the bonded atoms between the N2 molecule and O2 molecule. From the diagram, we can see that the bond length of O2 shows a greater tendency over the N2 molecule and it also have higher potential energy than the N2 molecule.
Answer:
% = 11.11%
Explanation:
To get the %m/m of any solution we should use the following expression:
%m/m = m solute / m solution * 100
we have the mass of solute, but not the mass of solution, however this can be calculated. solution is made using solute and solvent so:
m solution = 25 + 200 = 225 g
Now that we have the mass of solution, we can calculate the %:
%m/m = 25 / 225 * 100
%m/m = 11.11%
This is the %m/m of this solution