Answer is: 0,133 mol/ l· atm.
T(chlorine) = 10°C = 283K.
p(chlorine) = 1 atm.
V(chlorine) = 3,10 l.
R - gas constant, R = 0.0821 atm·l/mol·K.
Ideal gas law: p·V = n·R·T
n(chlorine) = p·V ÷ R·T.
n(chlorine) = 1atm · 3,10l ÷ 0,0821 atm·l/mol·K · 283K = 0,133mol.
Henry's law: c = p·k.
k - <span>Henry's law constant.
</span>c - solubility of a gas at a fixed temperature in a particular solvent.
c = 0,133 mol/l.
k = 0,133 mol/l ÷ 1 atm = 0,133 mol/ l· atm.
Let us differentiate accuracy from precision. Accuracy is the nearness of the measured value to the true or exact value. On the other hand, precision is the nearness of the measured values between each other. So, for precision, select the student in which the measured values are very near to each other. That would be Student III. Now, for accuracy, let's find the average for each student.
Student I: (<span>8.72g+8.74g+8.70g)/3 = 8.72 g
Student II: (</span><span>8.56g+8.77g+8.83g)/3 = 8.72 g
Student III: (</span><span>8.50g+8.48g+8.51g)/3 = 8.50 g
Student IV: (</span><span>8.41g+8.72g+8.55g)/3 = 8.56 g
From the given results, the accurate one would be Students I and II. So, we make a compromise. Even though Student III is precise, it is not accurate. If you compare between Students I and II, the more precise data would be Student I. Therefore, the answer is Student I.</span>
Answer:
...1
...2
Explanation:
The ternary constant is given by the following equation:
The symbol XiXi, where XX is an extensive property of a homogeneous mixture and the subscript ii identifies a constituent species of the mixture, denotes the partial molar quantity of species ii defined by
![M_{i} = [\frac{d(nM)}{dn_{i} }]_{P,t,n,j}](https://tex.z-dn.net/?f=M_%7Bi%7D%20%20%3D%20%5B%5Cfrac%7Bd%28nM%29%7D%7Bdn_%7Bi%7D%20%7D%5D_%7BP%2Ct%2Cn%2Cj%7D)
This is the rate at which property X changes with the amount of species i added to the mixture as the temperature, the pressure, and the amounts of all other species are kept constant. A partial molar quantity is an intensive state function. Its value depends on the temperature, pressure, and composition of the mixture.
In a multi phase system (in this case, a ternary system), the components resolved give:

and 
Answer:uclear Force that holds together the nucleus of an atom. electromagnetic force. ... They are unstable because the Strong Force that would hold them together if the protons and neutrons were closer is weakened because the protons and neutrons get too far apart.
Explanation: