<span>n this order, Ď=1.8gmL, cm=0.5, and mole fraction = 0.9
First, let's start with wt%, which is the symbol for weight percent. 98wt% means that for every 100g of solution, 98g represent sulphuric acid, H2SO4.
We know that 1dm3=1L, so H2SO4's molarity is
C=nV=18.0moles1.0L=18M
In order to determine sulphuric acid solution's density, we need to find its mass; H2SO4's molar mass is 98.0gmol, so
18.0moles1Lâ‹…98.0g1mole=1764g1L
Since we've determined that we have 1764g of H2SO4 in 1L, we'll use the wt% to determine the mass of the solution
98.0wt%=98g.H2SO4100.0g.solution=1764gmasssolution→
masssolution=1764gâ‹…100.0g98g=1800g
Therefore, 1L of 98wt% H2SO4 solution will have a density of
Ď=mV=1800g1.0â‹…103mL=1.8gmL
H2SO4's molality, which is defined as the number of moles of solute divided by the mass in kg of the solvent; assuming the solvent is water, this will turn out to be
cm=nH2SO4masssolvent=18moles(1800â’1764)â‹…10â’3kg=0.5m
Since mole fraction is defined as the number of moles of one substance divided by the total number of moles in the solution, and knowing the water's molar mass is 18gmol, we could determine that
100g.solutionâ‹…98g100gâ‹…1mole98g=1 mole H2SO4
100g.solutionâ‹…(100â’98)g100gâ‹…1mole18g=0.11 moles H2O
So, H2SO4's mole fraction is
molefractionH2SO4=11+0.11=0.9</span>
Answer:
Follows are the explanation to this question:
Explanation:
When the drug is negatively charged, its negative electrolyte is annihilated to just the positive electrode. It is enticed, and it may not have a picture showing the electrode, however, We suppose that electrodes from either side of a skin slice. Its negative electrode will bypass or push thru the skin if in front of the counter terminal this becomes a red-positive electrode.
<span>When two electrical charges, of
opposite sign and equal magnitude, are separated by a distance, a dipole is
established. The size of a dipole is measured by its dipole moment (</span>μμ). Dipole moment is measured in Debye
units, which is equal to the distance between the charges multiplied by the
charge (1 Debye equals 3.34×10−30Cm3.34×10−30Cm). The dipole moment
of a molecule can be calculated by Equation 1.11.1:
μ = qr
where
<span>
<span>μ⃗ μ→ is the dipole moment vector</span>
<span>qiqi is the magnitude of the ithith charge, and</span>
<span>r⃗ ir→i is the vector representing the position
of ithith charge.</span>
</span>
r = μ/q
<span>r = [0.838D(3.34×10−30 C⋅m/ 1D)]/ (1.6×10−19
C) *0.124
</span>
r = 1.41 x10^-10 m
Answer:

Explanation:
Hello,
In this case, for the given molarity and volume of such solution, the moles of sodium sulfate are computed below:

Now, by using the Avogadro's number, the ions result:

Best regards.
Answer : The disadvantage of using hydropower is Land can be flooded, displacing people and wildlife
Explanation :
Hydropower is a renewable source of energy. In hydropower, electricity is generated using the mechanical energy of moving water.
Since the kinetic energy is necessary to move the turbines, it is essential that the hydropower plant is present near a water source which has moving water.
It is the most efficient way of harnessing the energy from naturally available energy sources. It does not produce any waste. It does not pollute water or air.
Since hydropower needs kinetic energy of moving water, there is always a possibility of nearby land getting flooded. This would affect the people and wildlife of nearby areas.
Therefore the disadvantage of using hydropower is that land can be flooded, displacing people and wildlife