From the chemical formula of sulfuric acid, we can see the molar ratio:
H : S : O
2 : 1 : 4
Now, we convert the mass of hydrogen given into the moles of hydrogen. This is done using
Moles = mass / Mr
Moles = 7.27 / 1
Moles = 7.27
Therefore, the moles will be:
S = 7.27 / 2 = 3.64 moles
O = 7.27 * 2 = 14.54 moles
Now, the respective masses are:
S = 32 * 3.64 = 116.48 grams
O = 16 * 14.54 = 232.64 grams
Answer:
The equations are
1) 
2) 
Explanation:
There are two ionization steps in the dissociation of hydroselenic acid.
In first dissociation the H₂Se loses one proton and forms hydrogen selenide ion as shown below:

The next step is again removal of a proton from the base formed above.

Answer:
The actual number of moles is 9 moles.
It is less than 15
Number of moles needed is 9 moles
Explanation:
15H2 + 10N2 ——-> 10NH3
Now from the question, we can see that the percentage yield is 60%
The percentage yield can be calculated as actual moles of H2/Theoretical moles of H2 * 100%
From the equation, we can see that the theoretical number of moles of hydrogen is 15.
Now to get the actual : 60 = x/15 * 100
x = 9
The actual number of moles is 9 moles.
It is less than 15
Number of moles needed is 9 moles
The ratio of moles of reactants to moles of products can be seen from the coefficients in a balanced equation. In our case 4 moles of hydrochloric acid reacts with one mole of oxygen to produce two moles of chlorine and water. So, <span> the ratio of moles of hydrochloric acid to moles of chlorine is 2:1. To determine the number moles, divide the mass by the mass of one mole. </span>
<span>Cl2 = 2 * 35.45 = 70.9 grams </span>
<span>Number of moles = 335 ÷ 70.9 </span>
<span>This is approximately 4.72 moles. The number of moles of hydrochloric acid is twice this number. </span>
<span>Mass of one mole = 1 + 35.46 = 36.45 grams </span>
<span>Total mass = 2 * (335 ÷ 70.9) * 36.45 </span>
<span>This is approximately 344.45 grams.
Correct answer A.</span>
Answer:
- 7.48
Explanation:
Given:
Concentration of the sugar solution, C = 0.3 M
Temperature, T = 27° C = 273 + 27 = 300 K
Now,
The solute potential is given as:
solute potential = - iCRT
where,
i is the number of particles the particular molecule will make in water
i = 1 for sugar
R is the universal gas constant = 0.0831 liter bar/mole-K
on substituting the respective values, we get
solute potential = - 1 × 0.3 × 0.0831 × 300
or
The solute potential = - 7.479 ≈ - 7.48