the balanced chemical equation for the decomposition of H₂O₂ is as follows
2H₂O₂ ---> 2H₂O + O₂
stoichiometry of H₂O₂ to O₂ is 2:1
the number of moles of H₂O₂ decomposed is - 0.250 L x 3.00 mol/L = 0.75 mol
according to stoichiometry the number of O₂ moles is half the number of H₂O₂ moles decomposed
number of moles of O₂ - 0.75 mol / 2 = 0.375 mol
apply the ideal gas law equation to find the volume
PV = nRT
where P - standard pressure - 10⁵ Pa
V - volume
n - number of moles 0.375 mol
R - universal gas constant - 8.314 Jmol⁻¹K⁻¹
T - standard temperature - 273 K
substituting the values in the equation
10⁵ Pa x V = 0.375 mol x 8.314 Jmol⁻¹K⁻¹ x 273 K
V = 8.5 L
volume of O₂ gas is 8.5 L
Answer:
Possible lowest volume = 0.19 cm
Possible highest volume = 0.21 cm
Explanation:
given data
volumetric pipette uncertainty = 0.01 cm³
total volume = 0.20 cm³
solution
we will get here Possible lowest and highest volume that is express as
Possible lowest volume = total volume - uncertainty .....................1
Possible highest volume = total volume + uncertainty ....................2
put here value in both equation and we get
Possible lowest volume = 0.20 cm - 0.01 cm
Possible lowest volume = 0.19 cm
and
Possible highest volume = 0.20 cm + 0.01 cm
Possible highest volume = 0.21 cm
Answer:
Explanation:
Cheese, Meat, dough, Sauce
Answer:
So, we rely on radiometric dating to calculate their ages. Radiometric dating, or radioactive dating as it is sometimes called, is a method used to date rocks and other objects based on the known decay rate of radioactive isotopes.
Explanation:
radiometric dating is a very accurate way to date the Earth.We know it is accurate because radiometric dating is based on the radioactive decay of unstable isotopes. When an unstable Uranium (U) isotope decays, it turns into an isotope of the element Lead (Pb).