Answer:
Explanation:
Cheese, Meat, dough, Sauce
Answer:
Molecular formula → PbSO₄ → Lead sulfate
Option c.
Explanation:
The % percent composition indicates that in 100 g of compound we have:
68.3 g of Pb, 10.6 g of S and (100 - 68.3 - 10.6) = 21.1 g of O
We divide each element by the molar mass:
68.3 g Pb / 207.2 g/mol = 0.329 moles Pb
10.6 g S / 32.06 g/mol = 0.331 moles S
21.1 g O / 16 g/mol = 1.32 moles O
We divide each mol by the lowest value to determine, the molecular formula
0.329 / 0.329 = 1 Pb
0.331 / 0.329 = 1 S
1.32 / 0.329 = 4 O
Molecular formula → PbSO₄ → Lead sulfate
Answer:
328.1 K.
Explanation:
- To calculate the no. of moles of a gas, we can use the general law of ideal gas: <em>PV = nRT</em>.
where, P is the pressure of the gas in atm.
V is the volume of the gas in L.
n is the no. of moles of the gas in mol.
R is the general gas constant,
T is the temperature of the gas in.
- If n is constant, and have two different values of (P, V and T):
<em>P₁V₁T₂ = P₂V₂T₁</em>
<em></em>
P₁ = 1.0 atm (standard P), V₁ = 72.1 L, T₁ = 25°C + 273 = 298 K (standard T).
P₂ = 93.6 kPa = 0.924 atm, V₂ = 85.9 L, T₂ = ??? K.
<em>T₂ = P₂V₂T₁/P₁V₁ = </em>(0.924 atm)(85.9 L)(298 K)/(1.0 atm)(72.1 L) <em>= 328.1 K.</em>
<em></em>
Answer:
Four moles of the cation
Explanation:
2Rb2CrO4(s)<--------> 4Rb^+(aq) + 2CrO4^2-(aq)
Now looking at the reaction equation, it can be seen that one mole of rubidium chromate contains two moles of rubidium ions and one mole of chromate ions.
The dissolution of two moles of rubidium chromate should then yield four moles of rubidium ions and two moles of chromate ions since the ratio of ions present is 2:1.
This explains the reaction equation written above for the dissolution of two moles of rubidium chromate as shown.