Answer:
1 M
Explanation:
Magnesium chloride will furnish chloride ions as:
Given :
Moles of magnesium chloride = 0.20 mol
Thus, moles of chlorine furnished by magnesium chloride is twice the moles of magnesium chloride as shown below:
Moles of chloride ions by magnesium chloride = 0.40 moles
Potassium chloride will furnish chloride ions as:
Given :
Moles of potassium chloride = 0.10 moles
Thus, moles of chlorine furnished by potassium chloride is same as the moles of potassium chloride as shown below:
Moles of chloride ions by potassium chloride = 0.10 moles
Total moles = 0.40 + 0.10 moles = 0.50 moles
Given, Volume = 500 mL = 0.5 L (1 mL = 10⁻³ L)
Concentration of chloride ions is:
<u>
The final concentration of chloride anion = 1 M</u>
Answer:
Independent Variable: Grade Level
Dependent Variable: Growth in height
Hypothesis: Students in [Insert the grade level you believe will grow the quickest here] will experience the quickest growth in height.
Explanation:
Independent variables are the factors in which you manipulate to gain your results, in this case you would be changing the grade level you would observe to see the height.
Dependent variables are the factors that respond to changes in the independent variables. You don't control these events, you simply observe them. In this case, you merely observe the growth in height in accordance to the different grade levels you observe.
For the hypothesis, you would create your own hypothesis based on a guess you have. You create a hypothesis not based on the data, but on what you believe will be correct before doing the experiment. It doesn't have to be the correct answer, but just your thoughts.
Answer:
1000000000000
Explanation:
I dunow sorryyyyyyyyyyyyyyyyy!!!!!!!!! lollll !!!!!!!!!!!?!! I need the pickture of your questions
Answer:
771.15g of TiCl4
Explanation:
460 grams of sodium=20 mol
equation of the reaction is TiCl4+4NA=4NaCl+Ti
1 mol of titanium chlroide reacts with 4. that means there are 5 mols of titanium chloride
titanium chloride has a molar mass of 154.23 g.
mutiply that by 5 and we have 771.15 g