Answer:
The answer is 465.6 mg of MgI₂ to be added.
Explanation:
We find the mole of ion I⁻ in the final solution
C = n/V -> n = C x V = 0.2577 (L) x 0.1 (mol/L) = 0.02577 mol
But in the initial solution, there was 0.087 M KI, which can be converted into mole same as above calculation, equal to 0.02242 mol.
So we need to add an addition amount of 0.02577 - 0.02242 = 0.00335 mol of I⁻. But each molecule of MgI₂ yields two ions of I⁻, so we need to divide 0.00335 by 2 to find the mole of MgI₂, which then is 0.001675 mol.
Hence, the weight of MgI₂ must be added is
Weight of MgI₂ = 0.001675 mol x 278 g/mol = 0.4656 g = 465.6 mg
Answer:
C. It does not emit electromagnetic radiation.
Explanation:
Right now, Dark Matter is only a theory. Scientist proposed this to counter some of the strange phenomenon with matter in space.
Scientists know little about dark matter. Some say it's one of the driving forces of the universe. Currently, scientists have no way of measuring or identifying dark matter.
Answer:
The correct answer is option A.
Explanation:
Volumetric flask : A glass ware with round lower body with flat bottom and with thin cylindrical neck along with mark which indicates the specific volume filled to that mark.It is used in preparation of standard solution of compound with desired concentration with fixed volume.
Erlenmeyer flask
: is a flask with conical shape with flat bottom used in titration experiments to carry out reaction with fixed volume of solution.
Test tube
: Small cylindrical tube with rounded bottom used to observe reaction in between reactant taken in small amount.
Graduated beaker
: Laboratory glassware used measure larger volumes of solution or to mix or stir solutions and liquids.
Graduated cylinder : Laboratory thin cylindrical glassware with accurate marking of volume used to measure an accurate volume of solutions or liquids required in an experiment.
<em><u>Volumetric flask</u></em> is the best piece of laboratory glassware for preparing 500.0 mL of an aqueous solution of a solid
0.6137 g of KHP contains 1.086 × 10^21 acidic protons.
Number of moles of KHP = mass of KHP/molar mass of KHP
Molar mass of KHP = 204.22 g/mol
Mass of KHP = 0.6137 g
Number of moles of KHP = 0.6137 g/204.22 g/mol = 0.003 moles of KHP
Now, 1 each molecule of KHP contains 1 acidic proton.
For 0.003 moles of KHP there are; 0.003 × 1 × NA
Where NA is Avogadro's number.
So; 0.003 moles of KHP contains 0.003 × 1 × 6.02 × 10^23
= 1.086 × 10^21 acidic protons.
Learn more: brainly.com/question/16672114
Answer is 74,844 calories