Answer: Hence, Probability that a coffee maker will have a defective cord is 0.376=37.6%.
Step-by-step explanation:
Since we have given that
Let A be the event of getting a faulty switch.
Let B be the event of getting a defective cord.
Here, P(A∪B) = 4% = 0.04
P(A∩B) = 0.1% = 0.001
P(A) = 2.5% = 0.025
We need to find P(B):
As we know that

Hence, Probability that a coffee maker will have a defective cord is 0.376=37.6%.
Answer:
It is true, except when x = 2/5, since it is an asymptote.
Step-by-step explanation:
3x=5xy-2y
3x=y(5x-2)
3x/5x-2=y
5x-2=0 -------> 5x=2 --------> x=2/5
So, she wants to be at school at 7.40 (5 mins early)
she needs:
15 mins
5/12 hours (which is

, so 25 mins
so far: 40 mins
then 0.7 and 0.15: we can add those, since they're in decimals: 0.85.
how many minutes is this?

so 39 mins.
together with the previous 40, it's 79 minutes, which is 1 hour and 19 minutes: so she needs to wake up 1 hour and 19 minutes before 7.40 , which is
6.21!