As Saba was wearing high heels they are long from the bottom so they sank however Sana was wearing snow boots which means they were flat and so she didn’t sink.
Answer:

Explanation:
First of all, we need to find the pressure exerted on the sphere, which is given by:

where
is the atmospheric pressure
is the water density
is the gravitational acceleration
is the depth
Substituting,

The radius of the sphere is r = d/2= 1.1 m/2= 0.55 m
So the total area of the sphere is

And so, the inward force exerted on it is

Answer:
He may be experiencing abnormal behavior because his entire class is cheating on the test except This is considered abnormal because it is outside of the norm and is therefore abnormal
Explanation:
I put this on edenguity and got it right
Answer:
The magnitude of the magnetic force exerted on the moving charge by the current in the wire is 2.18 x
N
The direction of the magnetic force exerted on the moving charge by the current in the wire is radially inward
Explanation:
given information:
current, I = 3 A
= +6.5 x
C
r = 0.05 m
v = 280 m/s
and direction of the magnetic force exerted on the moving charge by the current in the wire, we can use the following formula:
F = qvB sin θ
where
F = magnetic force (N)
q = electric charge (C)
v = velocity (m/s)
θ = the angle between the velocity and magnetic field
to find B we use
B = μ
I/2πr
μ
= 4π x
or 1.26 x
N/
, thus
B = 4π x
x 3 / 2π(0.05)
= 1.2 x
T
Now, we can calculate the magnitude force
F = qvB sin θ
θ = 90°, because the speed and magnetic are perpendicular
F = 6.5 x
x 280 x 1.2 x
sin 90°
= 2.18 x
N
Using the hand law, the magnetic direction is radially inward
Answer:
Explanation:
Electric field due to charge at origin
= k Q / r²
k is a constant , Q is charge and r is distance
= 9 x 10⁹ x 5 x 10⁻⁶ / .5²
= 180 x 10³ N /C
In vector form
E₁ = 180 x 10³ j
Electric field due to q₂ charge
= 9 x 10⁹ x 3 x 10⁻⁶ /.5² + .8²
= 30.33 x 10³ N / C
It will have negative slope θ with x axis
Tan θ = .5 / √.5² + .8²
= .5 / .94
θ = 28°
E₂ = 30.33 x 10³ cos 28 i - 30.33 x 10³ sin28j
= 26.78 x 10³ i - 14.24 x 10³ j
Total electric field
E = E₁ + E₂
= 180 x 10³ j +26.78 x 10³ i - 14.24 x 10³ j
= 26.78 x 10³ i + 165.76 X 10³ j
magnitude
= √(26.78² + 165.76² ) x 10³ N /C
= 167.8 x 10³ N / C .