Answer:
0.6421
Step-by-step explanation:
In this case we have 3 trials and we have 2 options for each one. The driver has or hasn't been under alcohol influence. The probability that the driver has is 0.29 and the probabiility that the driver hasn't is 1 - 0.29 = 0.71
each trial is independent because we are assuming that the population of drivers in between 21 and 25 years old is very big.
The probability that one of them was under alcohol influence can be found by finding the probability that non of them was under alcohol influence because:
1 = p(x = 0) + p(x ≥ 1)
p(x ≥ 1) = 1 - p(0)
The probability that none of them was under alcohol influence is going to be:
0.71×0.71×0.71 = 0.3579
The probability of finding at least one driver that has been under alcohol influence is:
0.6421
We are looking for the probability :

Transform the law to standard normal like this:

The above formula is equivalent to this one:

From normal law table, we read the value of

.

Solving the above equation for the score n:


, it is the score we are looking for.
Answer:
View graph
Step-by-step explanation:
The closest by default to 1100 cubic inches is taking two side and two front covers and that would give you 1080.12 cubic inches since two of the covers you must subtract 3 cm per side and side which would add 6 cm in total so outside would be 35 cm and indoor 29 cm
. According the graph
29*50*3= 4350 * 2 lid = 8700 cm3
30*50*3= 4500*2 lid = 9000 cm3
So 8700+9000 = 17700 cm3 to inches 3 = 1080.12 cm3
4/5
The 4 is how many pounds of nuts there are and dividing by 5 shows that you are sharing the nuts equally amongst the 5 friends.
Answer:26
Step-by-step explanation:
Y=1.25^x-2/5-10
Take log of both sides
So Y+10=1.25^x-2/5
So log to base 10 of the two sides of the equation is
Log(Y+10)=X-2/5log1.25.
To make X the subject, divide both sides by log1.25.
Log(Y+10)/log1.25=X-2/5.
Recall that Y was given to be 115
It becomes log(115 +10)/Log1.25=x-0.4
21.64=x-0.4
X=25.6