<span>the pH of a 0.050 M triethylamine, is 11.70
</span>
For triehtylamine,

, the reaction will be

and we know, pH = -log[H+] and pOH = -log[OH-]
Also, pOH + pH = 14
Now, the Kb value = 5.3 x 10^-4
And
![kb = \frac{( [( C_{2}H_{5})_{3}NH^{+} ]* OH^{-} )}{[( C_{2}H_{5})_{3}N]}](https://tex.z-dn.net/?f=kb%20%3D%20%20%5Cfrac%7B%28%20%5B%28%20C_%7B2%7DH_%7B5%7D%29_%7B3%7DNH%5E%7B%2B%7D%20%5D%2A%20%20OH%5E%7B-%7D%20%29%7D%7B%5B%28%20C_%7B2%7DH_%7B5%7D%29_%7B3%7DN%5D%7D%20)
thus, [OH-] =(5.3 ^ 10-4) ^2 / 0.050
=0.00516 M
Thus, pOH = 2.30
pH = 14 - pOH = 11.7
Answer:
6,216.684 kilograms of sodium carbonate must be added to neutralize
of sulfuric acid solution.
Explanation:
Mass of sulfuric acid solution = 

Percentage mass of sulfuric acid = 95.0%
Mass of sulfuric acid = 

Moles of sulfuric acid = 

According to reaction , 1 mole of sulfuric acid is neutralized by 1 mole of sodium carbonate.
Then 58,647.96 moles of sulfuric acisd will be neutralized by :
of sodium carbonate
Mass of 58,647.96 moles of sodium carbonate :

6,216,683.76 g = 6,216,683.76 × 0.001 kg = 6,216.684 kg
6,216.684 kilograms of sodium carbonate must be added to neutralize
of sulfuric acid solution.
<span>We know that density is equal to mass divided by volum, D=M/V and in this case we have 1 gallon of a solution of sulfuric acid with 37.4% of concentration in mass.
1 gallon is 3785.41 ml and according the formula M=D*V = 1.31 * 3785.41 = 4958.89 grams of solution.
Only 37.4% of the solution is sulfuric acid, that is 4958.89 * 37.4/100= 1854.62 grams
Then the number of grams of sulfuric acid is 1854.62 gr.</span>
Divide the mass by the density