Answer:
A = 674.33mmHg
B = 0.385atm
Explanation:
Both question A and B requires the application of pressure law which states that the pressure of a fixed mass of gas is directly proportional to its temperature provided that volume is kept constant.
Mathematically,
P = kT, k = P / T
P1 / T1 = P2 / T2 = P3 / T3 =.......= Pn/Tn
A)
Data:
P1 = 799mmHg
T1 = 50°C = (50 + 273.15) = 323.15K
P2 = ?
T2 = 273.15K
P1 / T1 = P2 / T2
Solve for P2
P2 = (P1 × T2) / T1
P2 = (799 × 273.15) / 323.15
P2 = 674.37mmHg
The final pressure is 674.37mmHg
B)
P1 = 0.470atm
T1 = 60°C = (60 + 273.15)K = 333.15K
P2 = ?
T2 = 273.15K
P1 / T1 = P2 / T2
Solve for P2,
P2 = (P1 × T2) / T1
P2 = (0.470 × 273.15) / 333.15
P2 = 0.385atm
The final pressure is 0.385atm
Answer:


Explanation:
Hello,
In this case, for the calculation of the temperature in degree Celsius we subtract 273.15 to the given temperature in kelvins:

Next, by applying the following equation we compute it in degree Fahrenheit:

Clearly, since the initial unit has two significant figures the computed units also show two significant figures.
Regards.
Your answer is D. Since there is little to no magnetic field to wire, if it is copper which most wires are, there will be no voltage in a wire.
Copper nitrate and nitric oxide are produced in this reaction.
The characteristics of an Arrhenius acid was the acid donates H+ when it is in the aqueous solution, whether the solution is acid or base. If the solution is a acid, then be H+ builds up and increase its thing. The pH level for acid solution is the scale from 1-6. Even though the ph scale is lower than the base, the color also varies. It also applies to the base, too.