Answer: Option (a) is correct.
Explanation:
Total manufacturing overhead at 1000 units:
= Production volume × Manufacturing overhead per unit
= 1,000 × $65.40 per unit
= $65,400
Total manufacturing overhead at 3000 units:
= Production volume × Manufacturing overhead per unit
= 3,000 × $29.40 per unit
= $88,200
Therefore,


= $11.4/unit
Fixed costs for manufacturing overhead = Total manufacturing overhead at 3000 units - (Production volume × Cost per unit)
= $88,200 - (3000 × 11.4)
= $54000.
Total cost to manufacture 1200 units = Direct materials cost + Direct labor + manufacturing overheads
= (13.2+14.5+11.4) × 1,200 + 54,000
= $100,920