New Workshop: 4,134,232,638,937
Old Workshop: 22,912,546,992
New/Old = 180.435
The new workshop can produce approximately 180 times as many toys as the old workshop.
Answer:65ft
Step-by-step explanation:area of a square is =s^2
Therefore 4225=s^2
Find the square root of both sides
√4225=√s^2
Therefore s=65
Each side is 65ft
Answer:
The correct option is d.
Step-by-step explanation:
It is given that Zack borrowed $1,087 for 12 months at 11% interest. It means he must pay 11.00 per $100.
Formula of simple interest:

Where P is principal amount, r is rate of interest in percentage and t is time in years.


The interest paid by Zack is $1,087.
The total amount of money he will repay is

Therefore option d is correct.
Answer:
a) distance halfway = 16.49 [m], displacement halfway = 10.5 [m]
b) distrance traveled increases when the child completes one circuit of the track.
Step-by-step explanation:
a) Distance is a scalar quantity that tells you how much space a body has covered when moving. Displacement is a vector quantity that tells you how far from its initial position and object is after moving.
In this case, the child goes around the track only halfway from point 1 to point 2. We know the circunference or perimeter of a circle to be 2*PI*radius. We also know the child only when halfway, so we need to divide the perimeter by 2, thus we get distance = PI*radius
- distance halfway = (PI)*(5.25) = 16.49 [m]
And now that we know the definition of displacement, we can easily see that the child went from point 1 to point 2 which is located at a distance of 1 diameter from point 1:
- displacement halfway = D = 2*radius = 2(5.25) = 10.5 [m]
b)What happens to the distance when the child completes one circuit? The distance will increase beause he is now completing the circuit so he is covering more ground in his movement:
- distance circuit = 2*(PI)*radius = 2(PI)(5.25) = 32.99 [m]
32.99 is more than 16.49 so we are certain that the distance increases.