Answer:
The piece-wise function is;

Step-by-step explanation:
The flat rate for renting the car = $35 per day
The amount charged as insurance fee per day for renting the car for 3 days or less = $10
The insurance fee charged per day when the car is rented for more than 3 days = $5
Let the number of days = x
Therefore, we have;
For x ≤ 3, f(x) = 35 × x + 10 × x = x × (35+10) = 45·x
For x > 3, f(x) = 35 × x + 5 × x = x × (35+5) = 40·x
Therefore;
The charge rate for renting the car for less than or equal to 3 days = 45·x
The charge rate for renting the car for more than 3 days = 40·x
The piece-wise function can be presented as follows;

Answer:
The probability that all three have type B+ blood is 0.001728
Step-by-step explanation:
For each person, there are only two possible outcomes. Either they have type B+ blood, or they do not. The probability of a person having type B+ blood is independent of any other person. So we use the binomial probability distribution to solve this question.
Binomial probability distribution
The binomial probability is the probability of exactly x successes on n repeated trials, and X can only have two outcomes.

In which
is the number of different combinations of x objects from a set of n elements, given by the following formula.

And p is the probability of X happening.
The probability that a person in the United States has type B+ blood is 12%.
This means that 
Three unrelated people in the United States are selected at random.
This means that 
Find the probability that all three have type B+ blood.
This is P(X = 3).


The probability that all three have type B+ blood is 0.001728
Answer:
Sample space for two tosses of a coin [HH, TT, HT,TH]
Step-by-step explanation:
Im sorry if you got it wrong :(
please tell me in the comments
Answer:
<u></u>
Explanation:
The figure attached shows the <em>Venn diagram </em>for the given sets.
<em />
<em><u>a) What is the probability that the number chosen is a multiple of 3 given that it is a factor of 24?</u></em>
<em />
From the whole numbers 1 to 15, the multiples of 3 that are factors of 24 are in the intersection of the two sets: 3, 6, and 12.
There are a total of 7 multiples of 24, from 1 to 15.
Then, there are 3 multiples of 3 out of 7 factors of 24, and the probability that the number chosen is a multiple of 3 given that is a factor of 24 is:
<em><u /></em>
<em><u>b) What is the probability that the number chosen is a factor of 24 given that it is a multiple of 3?</u></em>
The factors of 24 that are multiples of 3 are, again, 3, 6, and 12. Thus, 3 numbers.
The multiples of 3 are 3, 6, 9, 12, and 15: 5 numbers.
Then, the probability that the number chosen is a factor of 24 given that is a multiple of 3 is:
I added a screenshot with the complete question along with its diagram
<u><em>Answer:</em></u>∠1 = 163°
<u><em>Explanation:</em></u><u>1- getting angle 2:</u>We know that ∠2 and the 17° form a straight angle. This means that their sum is 180°.
Therefore:
180 = 17 + ∠2
∠2 = 180 - 17
∠2 = 163°
<u>2- getting angle 1:</u>We are given that lines a and b are parallel.
This means that ∠1 and ∠2 are alternating angles which means that they are equal in measurement.
We have calculated that ∠2 = 163°
This means that:
∠1 = 163°
Hope this helps :)