Answer:
(a) The speeds differ by 52.2802 m/s at the beginning of 3.49 s interval
(b) The first motorcycle was moving faster
Explanation:
The time of the 2 motorcycles is 3.49 seconds
The final velocities of them are equal
The travelling on the same direction (due east)
The acceleration of the first one is 2.52 m/s²
The acceleration of the second one is 17.5 m/s²
(a)
we need to find the difference between their speeds at the beginning
of the 3.49 s interval
Assume that their final velocity is v
→ v =
+
t
→ v =
+
t
→
= 2.52 m/s² ,
= 17.5 m/s² , t = 3.49 s
- Substitute these value in the equations above
→ v =
+
(3.49)
v =
+ 8.7948 ⇒ (1)
→ v =
+
(3.49)
v =
+ 61.075 ⇒ (2)
Equate equations (1) and (2)
→
+ 8.7948 =
+ 61.075
Subtract 8.7948 from both sides
→
=
+ 52.2802
Subtract
from both sides
→
-
= 52.2802 m/s
<em>The speeds differ by 52.2802 m/s at the beginning of 3.49 s interval</em>
(b)
The difference between the speed of the 1st motorcycle and the speed
of the 2nd motorcycle is positive then the 1st motorcycle was moving
faster
<em>The first motorcycle was moving faster</em>