Answer:
Height = 53.361 m
Explanation:
There are two balloons being thrown down, one with initial speed (u1) = 0 and the other with initial speed (u2) = 43.12
From the given information we make the following summary
= 0m/s
= t
= 43.12m/s
= (t-2.2)s
The distance by the first balloon is

where
a = 9.8m/s2
Inputting the values

The distance traveled by the second balloon

Inputting the values

simplifying

Substituting D of the first balloon into the D of the second balloon and solving

Now we know the value of t. We input this into the equation of the first balloon the to get height of the apartment

Answer:
The final size is approximately equal to the initial size due to a very small relative increase of
in its size
Solution:
As per the question:
The energy of the proton beam, E = 250 GeV =
Distance covered by photon, d = 1 km = 1000 m
Mass of proton, 
The initial size of the wave packet, 
Now,
This is relativistic in nature
The rest mass energy associated with the proton is given by:


This energy of proton is 
Thus the speed of the proton, v
Now, the time taken to cover 1 km = 1000 m of the distance:
T = 
T = 
Now, in accordance to the dispersion factor;


Thus the increase in wave packet's width is relatively quite small.
Hence, we can say that:

where
= final width
Answer:
Magnification, m = 3
Explanation:
It is given that,
Focal length of the lens, f = 15 cm
Object distance, u = -10 cm
Lens formula :

v is image distance

Magnification,

So, the magnification of the lens is 3.
The sound is increased because sound waves are in fact mech. waves which means the that they can't travel through empty space and thus need a medium to travel through
Answer:
a) 95950 pascals
b) 137642.5 pascals
Explanation:
The absolute pressure (Pabs) on a fluid is:
(1)
With Pgauge the pressure due depth on the fluid and Patm the atmospheric pressure. Pgauge is equal to:
(2)
with ρ the fluid density, g the gravitational acceleration and h the depth on the fluid. Using (2) on (1) and solving for Patm:



b) Here we're going to use again (1) but now we have another value of density because it's other liquid, to know that value we should use the fact that specific gravity (S.G) for liquids is the ratio between fluid density and water density:



so:

