Answer:
we have to find out the critical resolved shear stress. As it it given in the question
Ф = 28.1°and the possible values for λ are 62.4°, 72.0° and 81.1°.
a) Slip will occur in the direction where cosФ cosλ are maximum. Cosine for all possible λ values are given as follows.
cos(62.4°) = 0.46
cos(72.0°) = 0.31
cos(81.1°) = 0.15
Thus, the slip direction is at the angle of 62.4° along the tensile axis.
b) now the critical resolved shear stress can be find out by the following equation.
τ
= σ
( cosФ cosλ)
now by putting values,
= (1.95MPa)[ cos(28.1) cos(62.4)] = 0.80 MPa (114 Psi) 7.23
As per the question the distance travelled by a car is 28.4 inch.
we are asked to determine the conversion factor in centimeter which when multiplied with 28.4 inch will give a unit.
we know that one inch =2.54 centimeter.
Hence 28.4 inch = 2.54 ×28.4 cm
=72.136 cm.
Now we have to determine the conversion factor .The multiplication factor is calculated as 
[p is the multiplication factor.]
Hence the multiplication factor is 72.137 cm which will give unit conversion when multiplied with 28.4 inch.
Answer:
Explanation:
Small grains are negatively charged by the wind while big grains is positively charged and remains at the ground . This process creates an electric field due to the presence of oppositely charged particles.
When ever electric field exists it is directed from a positive charge to a negative charge so the here electric field is towards an upwards direction.