Answer:
The maximum energy stored in the combination is 0.0466Joules
Explanation:
The question is incomplete. Here is the complete question.
Three capacitors C1-11.7 μF, C2 21.0 μF, and C3 = 28.8 μF are connected in series. To avoid breakdown of the capacitors, the maximum potential difference to which any of them can be individually charged is 125 V. Determine the maximum energy stored in the series combination.
Energy stored in a capacitor is expressed as E = 1/2CtV² where
Ct is the total effective capacitance
V is the supply voltage
Since the capacitors are connected in series.
1/Ct = 1/C1+1/C2+1/C3
Given C1 = 11.7 μF, C2 = 21.0 μF, and C3 = 28.8 μF
1/Ct = 1/11.7 + 1/21.0 + 1/28.8
1/Ct = 0.0855+0.0476+0.0347
1/Ct = 0.1678
Ct = 1/0.1678
Ct = 5.96μF
Ct = 5.96×10^-6F
Since V = 125V
E = 1/2(5.96×10^-6)(125)²
E = 0.0466Joules
Answer:900 feet
Explanation:
Given
Velocity 
it take 100 feet to stop
Using Equation of motion

where
v,u=Final and initial velocity
a=acceleration
s=distance moved


When velocity is 60 mph


s=900.08 feet
Answer:
1) The magnetic field outside the loop is zero.
In region III the magnetic fields due to the two wire loops point in the opposite direction andhence cancel each other. Therefore the magnetic field is zero in region I, III and V
The diagram is attached
Answer:
A) 
B) 
Explanation:
Given:
- temperature of air,

- temperature of lungs,

- specific Heat exchanged from the lungs ,

- specific heat of air,

- mass of 1 L air,

- breath rate,

A)
Now,
amount of heat needed to warm the air of lungs to the body temperature:



B)
Amount of heat lost per hour:
<u>No. of breaths per hour:</u>



<u>Now the total loss of energy in 1 hr.:</u>



Answer:

Explanation:
We can use the following SUVAT equation to solve the problem:

where
v = 0 is the final velocity of the car
u = 24 m/s is the initial velocity
a is the acceleration
d = 196 m is the displacement of the car before coming to a stop
Solving the equation for a, we find the acceleration:
