Answer:
Gain/loss= $7,500 loss
Explanation:
Giving the following information:
Selling price= $24,000.
Lassen bought the machine for $52,000 and has claimed $20,500 of depreciation expense on the machine
First, we need to calculate the book value:
Book value= original price - accumulated depreciation
Book value= 52,000 - 20,500= $31,500
If the selling price is higher than the book value, the company gain from the sale.
Gain/loss= 24,000 - 31,500= $7,500 loss
Answer:
The answer is: Angelica and Celeste lose their personal assets as the result of their company's financial problems.
Explanation:
The advantages of a general partnership are:
- Each partner files the profits or losses of the business on his or her own personal income tax return.
- This way the business does not get taxed separately.
- Easy to establish.
Some of the disadvantages are:
- <u>Partners share unlimited personal liability with respect to debts, obligations, contracts, torts, potential lawsuits, etc. </u>
- A partner cannot transfer interest in the partnership without the unanimous consent of the partners.
Answer:
The firm's cost of equity is C. 14.05 percent
Explanation:
Hi, we need to use the following formula in order to find the cost of equity of this firm.

Where:
r(e) = Cost of equity
rf = risk free rate
rm = Market rate of return
Everything should look like this.

So, this firm´s cost of equity is 14.05%
Best of luck
Answer:
Assets should be recorded at cost basis. To determine cost basis we should determine the price that the company paid for the asset. If the only record about the purchase transaction is the note payable, then we can assume that the amount specified in the note payable is the purchase cost of the asset. The cost basis doesn't include any type of interest, but since the note doesn't specify any interest, then we can assume that there is no interest charged.