Answer: D. 15
Step-by-step explanation:
Given : The revenue each season from tickets at the theme part is represented by
.
The cost to pay the employees each season is represented by
.
From the given graph , we can see that at 4th season, the profit = 15
Hence, the estimated profit after four seasons. =15
To find cost per ounce divide the total price by the total ounces.
1.4 / 3.5
$ 0.40 per ounce
Answer:
$9 for 36
Step-by-step explanation:
Divide the price by the quantity to receive the unit price. Here are the unit prices for each option:
1. $0.54
2. $0.43
3. $0.31
4. $0.28
5. $0.25
Basically, you want the lowest price. So, $9 for 36 is the best value because it costs $0.25 per pen.
This question is based on least common multiple method.
As given in the question,
Aunts are taking pictures in group of = 5
Uncles are taking pictures in group of = 10
So we have been asked what is the minimum number of aunts Sana have.
As we have been given that the number of aunts and uncles is equal so to find the minimum number of aunts we will apply the least common multiple method.
So we get LCM of 5,10 as 10
Hence there are minimum 10 aunts.
Answer: high test-retest reliability
Step-by-step explanation: this is because the result of the survey was thesame with the previous result, despite the space of time between when the first survey was conducted and when the second survey was conducted. There was know observable difference in result and if conducted in the next 3 months again, it will give same result, this strongly indicate that the survey has high test-retest reliability.