answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
stepan [7]
1 year ago
9

A shark began at 172.5 meters below sea level and then swam up 137.1 meters where is the sharks location now relation to sea lev

el
Mathematics
1 answer:
shutvik [7]1 year ago
8 0

Answer:34.4

Step-by-step explanation:

172.5-137.1=34.4

You might be interested in
What is (0.5x + 15) + (8.2x- 16.6)
nadya68 [22]
1.6 I think I’m sorry if it’s incorrect
3 0
1 year ago
I subtract 14 from a certain number I multiply the result by 3 the final answer is 3 what was the number
12345 [234]

Answer:

15.

Step-by-step explanation:

3(x - 14) = 3

3x - 42 = 3

3x = 42 + 3 = 45

x = 15.

3 0
1 year ago
Read 2 more answers
Subtract 4 ounces from 5 pounds.
malfutka [58]
Answer is 4 lb.,12 oz. As one pound has 16 ounces. When we convert the given 5 lb. into ounces we multiply it by 16. 5 lb = 5 x 16 oz 5 lb = 80 oz When we subtract 4 oz from 80 oz We get 80 - 4 = 76 oz Which is 64 oz + 12 oz (16 x 4) oz + 12 oz Which will be 4 lb. + 12 oz So the answer will be 4 lb., 12 oz.
6 0
1 year ago
You have a budget of $48. You want to buy fruit and granola bars. Fruit costs $4 per pound, and the granola bars are $1 each. Yo
zzz [600]

1)Define the variables you will use in your model.

Let

x------->total pounds of the fruit

y-------> the total number of granola bars

TC----> total cost

Tf------> total cost of the fruit

Tg----> total cost of the granola bars

2) Write an inequality representing the total cost of your purchase. (3 points)

a. Each pound of fruit costs $4. Write an expression that shows the total cost of the fruit. Use the variable you identified in question 1

Tf=4*x

b. Each granola bar costs $1. Write an expression that shows the total cost of the granola bars. Use the variable you identified in question 1.

Tg=1*y--------> Tg=y

c. Combine the expressions from parts a and b to write an expression for the total cost. Then use this expression to write an inequality that compares the total cost with the amount you have to spend.

TC=Tf+Tg

TC=4*x+y

inequality-------> 4x+y \leq 48

3. Write the inequality that models the number of granola bars you need to buy.

You need at least 10 granola bars

so

y\geq 10

4. Describe in words what each of your inequalities means

inequality 1

4x+y \leq 48

the total cost of fruits plus the total cost of granola bars must be less than or equal to 48 dollars

inequality 2

y\geq 10

5. Graph your system of inequalities.

using a graph tool

see the attached figure

6. Identify one point on the graph that represents a viable solution to the problem, and then identify one point that does not represent a viable solution.

Let

A-------> one point on the graph that represents a viable solution

B-------> one point on the graph that does not represent a viable solution

A(4,20)

x=4-------> total pounds of the fruit

y=20------> the total number of granola bars

check point A

substitute the values of x and y in the inequality 1

4x+y \leq 48

4*4+20\leq 48\\ 36\leq 48-------> is ok

substitute the values of x and y in the inequality 2

y\geq 10

20\geq 10--------> is ok

the point A represents a viable solution, because satisfies both inequalities

B(10,30)

x=10-------> total pounds of the fruit

y=30------> the total number of granola bars

check point B

substitute the values of x and y in the inequality 1

4x+y \leq 48

4*10+30\leq 48\\ 70\leq 48-------> is not a viable solution

substitute the values of x and y in the inequality 2

y\geq 10

30\geq 10--------> is ok

the point B is not a viable solution because does not satisfy the inequality 1

3 0
1 year ago
Mr. Ortez told each student in his class to pick a folded piece of graph paper from a bowl. He instructed them to study the grap
Natalka [10]

Answer:

a graph that connects 3 points connected by a straight line that passes through (5, 0)

Step-by-step explanation:

A graph is the representation of numerical data by one or more lines that give visibility to the relationship between the data. Understanding graphics today is an essential task, as they are very present in our daily lives, whether in newspapers, magazines, the internet, etc.

If a teacher asks each student to take a piece of graph paper containing a graph, study the graph and tell which graph represents graphs of equivalent proportions. The student who has a graph that connects 3 points connected by a straight line passing through (5, 0) is the student who should speak.

8 0
2 years ago
Other questions:
  • The equation of a circle is x2 + y2 + Cx + Dy + E = 0. If the radius of the circle is decreased without changing the coordinates
    6·2 answers
  • If staff salaries were $32,000/month last year and $47,000/month this year, what is the percentage labor cost increase? (Round t
    13·1 answer
  • Choose the correct simplification of the expression d3 ⋅ d5.
    11·1 answer
  • The coordinates of the vertices of △PQR are P(1, 4) , Q(2, 2) , and R(−2, 1) . The coordinates of the vertices of △P′Q′R′ are P′
    10·1 answer
  • For what value of x is the rational expression below equal to zero?
    15·1 answer
  • The areas of the squares created by the side lengths of the triangle are shown. Which best explains whether this triangle is a r
    9·2 answers
  • Abel is making brownies for a bake sale. The recipe shows the amount of each ingredient needed to make 9 brownies. Complete each
    14·1 answer
  • The box plots show attendance at a school dance competition and school badminton games.
    6·2 answers
  • Josephina is preparing Indian pudding for a party. She is cooking the pudding in a water-tight container submerged in boiling wa
    6·1 answer
  • -6y + 3(12y) = 20(y - 1) + 15 is it true?
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!