answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Firlakuza [10]
2 years ago
12

plz help me. its " joseph runs 2/3 of a mile in 8 minutes. if joseph runs at that speed, how long will it take him to run 1 mile

. and show your work". PLZ HELP ME ILL GIVE U 20 POINTS.
Mathematics
2 answers:
Mandarinka [93]2 years ago
7 0

Answer:

He runs 2/3 mile in 8 mins, he runs one mile in 12 mins

Alexus [3.1K]2 years ago
7 0

Answer:

(16/3 minute) to run 1 mile

Step-by-step explanation:

Calculate the unit rate in miles per minute:

  2/3 mile

------------------ = (16/3)( mile/minute)

 8 minutes

Convert this to minutes per mile:  (3/16)(minute/mile)

Now multiply this result by 1 mile:

(3/16)(minute/mile)(1 mile) = (16/3 minute) to run 1 mile, or 5 1/3 minutes

You might be interested in
The manufacturers of Yum Yogurt have planned a TV ad campaign during a show popular with teenagers. Ad rates during this TV show
enyata [817]
We have this following information

30-seconds ad = $146000
The manufacturer wants to use one slot of 30-second per segment
Total segment = 20 segment

Total campaign cost = 20×146000 = $2,920,000
3 0
2 years ago
Manuel has $600 in a savings account at the beginning of the summer. He wants to have at least $300 in the account at the end of
klasskru [66]
600-28(w)=300
-28(w)=-300
~approximately 10 weeks
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which statement is true about the value of StartAbsoluteValue 6 EndAbsoluteValue?
Nimfa-mama [501]
(6) absolute value is 6, and if it has a -( then it means the numbers are negative.

So C. I believe.

If I’m right please give me brainiest.
I might be wrong if so please say so and why,
My notifications for Brainly is down and glitching so I won’t see and comments or questions for this.
I ask you to say it’s wrong and why for the other people that have this question and use this.

Thank you,
Have a nice day.
Hope this helps you in some way.
- Pam Pam
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Susan has a flower bed that is shaped like a right triangle. Both sides of the right angle are six feet long. What is the length
love history [14]

Answer:

From the Pythagorean Theorem we know:

hypotenuse^2 = side^2 + side^2

hypotenuse^2 = 36 + 36

hypotenuse = square root (72)

hypotenuse = 8.48528... feet

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
The pie chart shows how 36 pupils travel to school.
Masja [62]

Answer:

bus = (120/360) × 36

= 12 pupils

walk = (90/360) × 36

= 9 pupils

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A recent survey of 8,000 high school students found that the mean price of a prom dress was $195.00 with a standard deviation of
    9·1 answer
  • A ladybugs length measures 2cm express this measurement in meters explain your thinking include an equation with an exponent in
    14·1 answer
  • What is the answer to 446,571÷87
    5·2 answers
  • Given the figure below is a special type of trapezoid and WX || YZ, which angle pairs can be proven supplementary by the given i
    12·2 answers
  • One fourth of all telephones at the office have built in speaker phones. One -half the phones with the built-in speaker phones h
    10·2 answers
  • The program recommends a constant intensity for 3 visits,
    10·2 answers
  • The area of square abcd is 7cm^2 <br><br>show that x^2+4x=3
    15·1 answer
  • Look at the figure. Which step should be taken next to construct a line through point P perpendicular to BA?
    12·1 answer
  • the cost of a 12-ounce bag of cashews is $5.86 what is the cost per ounce of the cashews to the nearest penny
    12·2 answers
  • If a shirt selling for $18 is marked upto $20 then the % increase is
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!