Because the random variable x follows a continuous uniform distribution from x=1 to x=5, therefore
p(x) = 1/4, x=[1, 5]
The value of p(x) ensures that the total area under the curve = 1.
The conditional probability p(x > 2.5 | x ≤ 4) is the shaded portion of the curve. Its value is
p(x > 2.5 | x ≤4) = (1/4)*(4 - 2.5) = 0.375
Answer: 0.375
Answer:
A. 9.85 inches
Step-by-step explanation:
In the graph we can see that 1 month has a rainfall of 0.4 in, 2 months have a rainfall of 0.5 in, 1 month has a rainfall of 0.6 in, 2 months have a rainfall of 0.85 in, 1 month has a rainfall of 0.95 in, 2 months have a rainfall of 1.0 in, 2 months have a rainfall of 1.05 in and 1 month has a rainfall of 1.1 in.
The total amount of rainfall in the desert that year was: 0.4 + 2*0.5 + 0.6 + 2*0.85 + 0.95 + 2*1.0 + 2*1.05 + 1.1 = 9.85 inches
Answer: Alternative Hypothesis
Ha : u ≠ 80 inches ( mean not equal to 80 inches)
Step-by-step explanation:
The null hypothesis (H0) tries to show that no significant variation exists between variables or that a single variable is no different than its mean.
While an alternative Hypothesis (Ha) attempt to prove that a new theory is true rather than the old one. That a variable is significantly different from the mean.
For the case above, the mean door height is 80 inches
H0 : u = 80 inches
Ha : u ≠ 80 inches ( mean not equal to 80 inches)