Answer:
Total number of T-shirts= 200
Cost per T-shirt (without shipping ) = $2.80
Shipping cost per t-shirt ; 5% of a T-shirt = 0.05 *2.80 = $0.14
Total cost of T-shirt (shipping included) = 2.80 +0.14 = $2.94
Markup = 150% of total cost = 1.50 * 2.94 = $4.41
To get the price at which Michelle will sell each T-shirt , add total cost to the markup; 2.94 +4.41 = 7.35.
Therefore, selling price will be $7.35
Answer:

Step-by-step explanation:
You are starting with ½ pie. Then you cut it into four pieces.
You want to evaluate ½ ÷ 4
Step 1. Treat the integer as a fraction

Step 2. Invert the divisor and change divide to multiply

Step 3. Multiply numerators and denominators

Answer:
The price would be decreased by 18 bozats
Step-by-step explanation:
The following information is given in the question
x = number of kilograms of snig sold
P = Price per kilogram
And, the equation is
p = 300 - 18x
Now if an extra kilogram is sold so it should be x+1
Now the new price is
New price = 300 - 18(x + 1)
= 300 - 18x - 18
Therefore the price would be decreased by 18 bozats
At the end of tomorrow, inventory of 5+20 pallets will have been used to fill orders for 2+10 pallets. That leaves inventory on hand of
... 25 - 12 = 13 pallets
Since each holds 20 panels, that amounts to
... (13 pallets) × (20 panels/pallet) = 260 panels . . . . remaining