answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
AleksandrR [38]
2 years ago
14

Olivia counted the number of ladybugs on each plant in her garden, then made the graph below.

Mathematics
1 answer:
Leni [432]2 years ago
5 0

Answer:

A) Roses , C) Alfalfa

Step-by-step explanation:

Each ladybug symbol = 5 ladybugs

Roses: 35 ladybugs

Lettuce: 15 ladybugs

Alfalfa: 25 ladybugs

Grape vines: 10 ladybugs

10 ladybugs go from lettuce to alfalfa. You end up with:

Roses: 35 ladybugs

Lettuce: 5 ladybugs

Alfalfa: 35 ladybugs

Grape vines: 10 ladybugs

Roses and alfalfa end up with 35 ladybugs each.

Answer: A) Roses , C) Alfalfa

You might be interested in
Solve 2+1^6y=3x+4 for y.
kow [346]
Here you go this is all you are doing

8 0
2 years ago
(1 point) Suppose F⃗ (x,y)=−yi⃗ +xj⃗ F→(x,y)=−yi→+xj→ and CC is the line segment from point P=(4,0)P=(4,0) to Q=(0,5)Q=(0,5). (a
scZoUnD [109]
I really don’t this anwser it look so hard
4 0
1 year ago
The table below shows the price of rolls at a bakery. A baker’s dozen includes 13 rolls for the price of a dozen rolls. How much
Tpy6a [65]
Please provide table or else i can't calculate!
Answer: is ) $0.60 cents.
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Apples lose 75% of their weight during drying. How many pounds of fresh apples do you need to pick in order to get 150 lb of dri
Anna35 [415]
Since apples lose 75% of their weight, that means 150 lbs = 25% of fresh apples. 25% = 1/4, so the equation is 150/(1/4) = 150*4 = 600 lbs
7 0
2 years ago
At the store a cell phone cost 1.1 times as much as it sells online. If it cost $888.98 online, how much more does it cost from
Airida [17]

Given:

At the store a cell phone cost 1.1 times as much as it sells online.

The cost of it is $888.98 online.

To find:

How much more does it cost from the store?

Solution:

It is given that,

Cost of a cell phone online = $888.98

At the store a cell phone cost 1.1 times as much as it sells online. So, cost of the cell phone at store is

1.1\times (888.98)=977.878


The cost of cell phone at store is $977.878 .

The difference between the cost of cell phone at store and online is

\$977.878
-\$888.98=\$88.898

Therefore, the cell phone cost is $88.898 much more at the store.

8 0
2 years ago
Other questions:
  • “there are several approximations used for pi, including 3.14 and 22/7. pi is approximately 3.14159265358979..." a. label pi and
    11·1 answer
  • LeAnn is purchasing giftwrap for a box that measures 8 inches long, 6 inches wide, and 6 inches tall. Calculate the total area o
    15·2 answers
  • An equation was used to predict possible sales of phones for 6 months. The actual sales of phones are also listed.
    8·2 answers
  • A baker uses 13 1/2 cups of flour to make bread. She uses 2 1/4 cups of flour to make each loaf. The baker sells 2/3 of the loav
    7·1 answer
  • Two race cars,car x an y,are at the starting point of a two km track at the same time.car x and car y make one lap every 60 s an
    14·1 answer
  • Jackson bought 555 ounces of raisins for \$4$4dollar sign, 4.
    15·2 answers
  • Sean took 4 hours to travel from Town A to Town B at an
    8·1 answer
  • The points (–2, 4) and (–2, –2) are vertices of a heptagon. Explain how to find the length of the segment formed by these endpoi
    11·2 answers
  • Bryan’s golf coach suggested he take some golf lessons. The Pro at Windy Fairways charges $20.00 per month plus $10.00 per lesso
    11·1 answer
  • Elisa is 9 years old. When 7 is subtracted from Krista’s age and 1/4 of the difference is taken , the result is equal to Elisa’s
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!