Answer:
Zero 1 = -1
Zero 2 = -3
Pole 1 = 0
Pole 2 = -2
Pole 3 = -4
Pole 4 = -6
Gain = 4
Explanation:
For any given transfer function, the general form is given as
T.F = k [N(s)] ÷ [D(s)]
where k = gain of the transfer function
N(s) is the numerator polynomial of the transfer function whose roots are the zeros of the transfer function.
D(s) is the denominator polynomial of the transfer function whose roots are the poles of the transfer function.
k [N(s)] = 4s² + 16s + 12 = 4[s² + 4s + 3]
it is evident that
Gain = k = 4
N(s) = (s² + 4s + 3) = (s² + s + 3s + 3)
= s(s + 1) + 3 (s + 1) = (s + 1)(s + 3)
The zeros are -1 and -3
D(s) = s⁴ + 12s³ + 44s² + 48s
= s(s³ + 12s² + 44s + 48)
= s(s + 2)(s + 4)(s + 6)
The roots are then, 0, -2, -4 and -6.
Hope this Helps!!!
Answer:
a)σ₁ = 265.2 MPa
b)σ₂ = -172.8 MPa
c)
d)Range = 438 MPa
Explanation:
Given that
Mean stress ,σm= 46.2 MPa
Stress amplitude ,σa= 219 MPa
Lets take
Maximum stress level = σ₁
Minimum stress level =σ₂
The mean stress given as


2 x 46.2 = σ₁ + σ₂
σ₁ + σ₂ = 92.4 MPa --------1
The amplitude stress given as


2 x 219 = σ₁ - σ₂
σ₁ - σ₂ = 438 MPa --------2
By adding the above equation
2 σ₁ = 530.4
σ₁ = 265.2 MPa
-σ₂ = 438 -265.2 MPa
σ₂ = -172.8 MPa
Stress ratio



Range = 265.2 MPa - ( -172.8 MPa)
Range = 438 MPa
Answer:
The time taken will be "1 hour 51 min". The further explanation is given below.
Explanation:
The given values are:
Number of required layers:
= 
= 
Diameter (d):
= 1.25 mm
Velocity (v):
= 40 mm/s
Now,
The area of one layer will be:
= 
= 
The area covered every \second will be:
= 
= 
= 
The time required to deposit one layer will be:
= 
= 
The time required for one layer will be:
= 
∴ Total times required for one layer will be:
= 
= 
So,
Number of layers = 152
Therefore,
Total time will be:
= 
= 
= 
Answer:
the welding gun liner regulates the shielding gas.
Explanation:
The purpose of the welding gun liner is to properly position the welding wire from the wire feeder till it gets to the nozzle or contact tip of the gun. <em>Regulation of the shielding gas depends on factors such as the speed, current, and type of gas being used. </em>In gas metal arc welding, an electric arc is used to generate heat which melts both the electrode and the workpiece or base metal.
The electric arc produced is shielded from contamination by the shielding gas. The heat generated by the short electric arc is low.
Answer:
T_{f} = 90.07998 ° C
Explanation:
This is a calorimetry process where the heat given by the Te is absorbed by the air at room temperature (T₀ = 25ºC) with a specific heat of 1,009 J / kg ºC, we assume that the amount of Tea in the cup is V₀ = 100 ml. The bottle being thermally insulated does not intervene in the process
Qc = -Qb
M
(T₁ -
) = m
(T_{f}-T₀)
Where M is the mass of Tea that remains after taking out the cup, the density of Te is the density of water plus the solids dissolved in them, the approximate values are from 1020 to 1200 kg / m³, for this calculation we use 1100 kg / m³
ρ = m / V
V = 1000 -100 = 900 ml
V = 0.900 l (1 m3 / 1000 l) = 0.900 10⁻³ m³
V_air = 0.100 l = 0.1 10⁻³ m³
Tea Mass
M = ρ V_te
M = 1100 0.9 10⁻³
M = 0.990 kg
Air mass
m = ρ _air V_air
m = 1.225 0.1 10⁻³
m = 0.1225 10⁻³ kg
(m c_{e_air} + M c_{e_Te}) T_{f}. = M c_{e_Te} T1 - m c_{e_air} T₀
T_{f} = (M c_{e_Te} T₁ - m c_{e_air} T₀) / (m c_{e_air} + M c_{e_Te})
Let's calculate
T_{f} = (0.990 1100 90.08– 0.1225 10⁻³ 1.225 25) / (0.1225 10⁻³ 1.225 + 0.990 1100)
T_{f} = (98097.12 -3.75 10⁻³) / (0.15 10⁻³ +1089)
T_{f} = 98097.11 / 1089.0002
T_{f} = 90.07998 ° C
This temperature decrease is very small and cannot be measured