Answer:
diameter is 14 mm
Explanation:
given data
power = 15 kW
rotation N = 1750 rpm
factor of safety = 3
to find out
minimum diameter
solution
we will apply here power formula to find T that is
power = 2π×N×T / 60 .................1
put here value
15 ×
= 2π×1750×T / 60
so
T = 81.84 Nm
and
torsion = T / Z ..........2
here Z is section modulus i.e = πd³/ 16
so from equation 2
torsion = 81.84 / πd³/ 16
so torsion = 416.75 / / d³ .................3
so from shear stress theory
torsion = σy / factor of safety
so here σy = 530 for 1020 steel
so
torsion = σy / factor of safety
416.75 / d³ = 530 ×
/ 3
so d = 0.0133 m
so diameter is 14 mm
Answer:
option B
Explanation:
given,
heating tap water from 16° C to 50° C
at the average rate of 0.2 kg/min
the COP of this heat pump is 2.8
power output = ?

the required power input is 0.169 kW or 0.17 kW
hence, the correct answer is option B
Answer:
=>> 167.3 kpa.
=>> 60° from horizontal face.
Explanation:
So, we are given the following data or parameters or information which is going to assist us in solving this kind of question;
=>> "A soil element is subjected to a minor principle stress of 50 kPa on a plane rotated 20 ° counterclockwise from vertical. "
=>>"If the deviator stress is 120 kPa and the shear strength parameters are a friction angle of 30° and a cohesion of 5 kPa."
The orientation of this plane with respect to the major principle stress plane = 50 tan^2 (45 + 30/2) + 10 tan ( 45 + 30/2).
magnitude of the stresses on the failure plane = 167.3 kpa.
The orientation of this plane with respect to the major principle stress plane => x = 60 cos 60° = 30kpa.
y = 60 sin 60° = 30√3 = sheer stress.
the orientation of this plane with respect to the major principle stress plane.
Theta = 45 + 15 = 60°.
Answer:
Given data
w1/w2=6.5/1
Power=5 KW
wp=1800 rpm
angle=14 degrees
Based on above values,the minimum diameter=30 mm
Answer:
See explaination
Explanation:
Please kindly check attachment for the step by step solution of the given problem.