Answer:
C
Step-by-step explanation:
Gross taxable Income = $ 1,166
Rate of Income tax = 30%
Amount of income tax = 30 % of 1,166
= 
=$339.6
≅$340
Answer:
The histogram of the data is attached below.
Step-by-step explanation:
A histogram is a demonstration of statistical data that uses bars to illustrate the incidence of data values in successive numerical intervals of same size. In the most basic form of histogram, the independent variable is marked along the x-axis and the dependent variable is marked along the y-axis.
The data provided is:
X Frequency
1 12
2 3
3 7
4 9
5 18
6 14
The histogram of the data is attached below.
Answer:
4 mechanical pencils
Step-by-step explanation:
Each notebook is worth $2.99
So buying 3 of the notebooks would leave her with $8.97
Then, $15.00 - $8.97= $6.05
Answer:
The best option for him would be a real interest rate of 5%.
Step-by-step explanation:
The nominal interest rate is the one that represents the percentage of increase of the money that is in a certain investment, without discounting the depreciation due to inflation or the payment of taxes.
On the other hand, the real interest rate is the one that represents the real increase in the money invested, after discounting inflation and any taxes to be paid.
Therefore, the best option for Oscar would be to invest his $ 4,000 in a savings account with a real interest rate of 5% per year.
1777/10000. might simplify