For rectangle
l=3.07m
b=2.24m
so longest side that can be drawn is diagonal of rectangular board
=squareroot l^2+b^2
=squareroot3.07^2+2.24^2
=squareroot9.4249+5.0176
=squareroot14.4425
=3.80
So longest line that can be drawn in rectangular board is 3.80m
(3x³ + 2x² - 5x) - (8x³ - 2x²<span>) =
</span>3x³ + 2x² - 5x - 8x³ + 2x² =
-5x³ + 4x² - 5x
Answer:
The answer is D
Step-by-step explanation:
When you divide 110 by 8 that equals 13.75 but when you divide 120 by 8 you get 15.
Hopefully this helps you :)
Complete Question:
The weather forecast for next season calls for a 10% chance of wind, a 20% chance of rain, a 30% chance of clouds, and a 40% chance of sunshine. If there are 90 days in the season,spin the spinner 90 times to simulate the 90-day weather forecast. Which type of weather has the lowest observed frequency?
Answer:
Wind Weather
Step-by-step explanation
From the question above
The sample space(which means the total number of events that we are considering ) = 90 times of spinning which represents the 90 days weather forecast
The chance of wind weather occurring is 10% and its observed frequency of occurrence within the 90 days is =
= 9 days
The chance of rain weather occurring is 20% and its observed frequency of occurrence within the 90 days is =
= 18 days
The chance of cloud weather occurring is 30% and its observed frequency of occurrence within the 90 days is =
= 27 days
The chance of sunshine weather occurring is 40% and its observed frequency of occurrence within the 90 days is =
= 36 days
We see from the above calculation that the weather with the lowest observed frequency is Wind weather