Answer:
B. 5 and 1/4 percent
Step-by-step explanation:
Step one:
given
principal= $2460
time= 3 and 1/2 years= 3.5 years
SI= $452
Required
The rate
Step two:
we know that
SI= PRT/100
substituting our data we have
452= 2460*R*3.5/100
452=8610R/100
cross multiply
452*100= 8610R
divide both sides by 8610
45200/8610= R
R= 5.25%
R= 5 and 1/4 percent
Answer: b. 0.8413
Step-by-step explanation:
Given : The average time taken to complete an exam, X, follows a normal probability distribution with
and
.
Then, the probability that a randomly chosen student will take more than 30 minutes to complete the exam will be :-
[using z-value table]
Hence, the probability that a randomly chosen student will take more than 30 minutes to complete the exam = 0.8413
Answer:
0.60
Step-by-step explanation:
Use binomial probability.
P = nCr pʳ qⁿ⁻ʳ
where n is the number of trials,
r is the number of successes,
p is the probability of success,
and q is the probability of failure (1−p).
The probability of a mistake on at least one page is 1 minus the probability of making no mistakes.
P(at least 1) = 1 − P(none)
P = 1 − ₁₁C₀ (0.08)⁰ (0.92)¹¹⁻⁰
P = 1 − (0.92)¹¹
P = 0.60
Hey mark me brainlest but ur answer is 27/45
Bess ur day.