Answer: $4
The cost of an 8x10 piece is $2, and 16x20 is just 2 times that amount, multiply the cost.
Total number of students=50
Number of boys=2x
Number of girls=y
total will be:
2x+y=50
⇒y=50-2x
when (y-6) boys left the auditorium the new number of boys was:
2x-(y-6)
=2x-y+6
but y=50-2x
thus the new number will be:
2x-(50-2x)+6
=4x-44
when (2x-5) girls left the auditorium the remaining number will be:
y-(2x-5)
=y-2x+5
but
y=50-2x
thus the new number of girls will be:
50-2x-2x+5
=55-4x
new total number of students:
(55-4x)+(4x-44)
=11
probability of selecting a girl at random will be:
(55-4x)/11=9/13
13(55-4x)=9*11
715-52x=99
616=52x
x=12
thus
y=50-12=38
thus
x=12 and y=38
Answer:
the answer is contained in the attachment
Step-by-step explanation:
for complete explanation kindly check the attachment.
the correct question Part 1) is
<span>A school photo has dimensions of 2 1/4 inches by 2 3/4 inches. What are the dimensions of the school photo if it is enlarged by a scale factor of 7?
we know that
2 1/4 in-------> (2*4+1)/4----> 9/4 in
2 3/4 in-----> (2*4+3)/4-----> 11/4 in
if the scale factor=7
the dimensions of the school photo are
(9/4)*7-----> 63/4 in-----> 15 3/4 in
(11/4)*7----> 77/4 in-----> 19 1/4 in
the answer Part 1) is
</span>the dimensions of the school photo are
15 3/4 in x 19 1/4 in
Part 2) <span>Stephanie drew a picture of her house with her prize rosebush in the front. In her picture, she drew the rosebush 1.5 centimeters tall, and she drew the house 7.5 centimeters tall.
If her rosebush is really 0.75 meter tall and she made her drawing to scale, what scale did she use?
scale factor=measure in the drawing/measure in the actual
scale factor=1.5 cm/0.75 m-----> 2 cm/m
that means
2 cm in the drawing is equal to 1 meter in the actual
if the house in the drawing is 7.5 cm tall
the house in the actual is 7.5/2----> 3.75 m
the answer Part 2) is
the scale is 2 cm/meters
Part 3)</span><span>A photo of a painting has a scale of 3 inches = 2 feet. If the photo is 7.5 inches long, how many feet long is the painting?
we know that
</span>
scale factor=measure in the photo/measure in the painting
measure in the painting=measure in the photo/scale factor
scale factor=3/2---> 1.5 in/ft
measure in the photo=7.5 in
measure in the painting=7.5/1.5----> 5 ft
the answer part 3) is
the painting is 5 ft long
(184-94)/5=18
This means that she fills up 18 liters every minute. Thus she will be done in->
184(original amount)+(2 minutes (time passed during first data point)*18(rate of water)=184+36=220
To find the total time taken we divide 220 by 18 which is 220/18=12 2/9