Answer:

Step-by-step explanation:
step 1
Find the minimum volume of water needed to fight a room with a floor area of 140 m^2
see the attached table to better understand the problem
we know that
A relationship between two variables, x, and y, represent a proportional variation if it can be expressed in the form
or
Let
x ----> the floor area in square feet
y ---> minimum volume of water in liters
In this problem the relationship between the variables x and y represent a direct variation
Find the constant of proportionality k
Looking at the table
For x=25, y=39
---->
The equation is

For x=140 m^2
substitute and solve for y


step 2
How long will it take to put out a fire in a room with a floor area of 140 m^2
we know that
The fire truck is pumping water at a rate of 200 L/min
The minimum volume of water needed is 218.4 L
so
Divide the minimum volume of water needed by the rate
