Answer:
chance or 12.5% chance
Step-by-step explanation:
2 male <em>percussionists</em>
2 female <em>percussionists</em>
3 male <em>woodwinds</em>
<u>2 </u><u>female</u><u> </u><u><em>woodwinds</em></u>
4 male <em>brass players</em>
3 female <em>brass players</em>
We're looking for a female <em>woodwind. </em>Now there is only 2 of them so we get the female woodwinds out of all the jazz band members or
or
or 12.5% chance.
Okay so first we need to find how many days are in March and February. March has 31 days and because this year was a leap year February has 29 days.
The next step is to convert days to hours.
March: 31x24=744
February: 29x24=696
Now its time to graph
Answer:
D. 0.1353
B. 0.0473
Step-by-step explanation:
For an exponentially distributed random variable, the cumulative distribution function is:

with parameter λ=2, then P(X≥1) is equal to:

D. 0.1353
with parameter λ=1.5, then P(2≤X≤4) is equal to
B. 0.0473